Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Spokojniej na kaliskiej giełdzie

2015-04-23 11:00

Spokojniej jest pod względem natężenia w handlu głównymi krajowymi warzywami, jak również pod względem zmienności ich cen.

Przede wszystkim dotyczy to segmentu kapust, w którym jeszcze niedawno panowała duża popytowa gorączka. Teraz wyraźnie się to uspokoiło, a ceny się ustabilizowały. Wynika to z jednej strony z mniejszego popytu, ale przede wszystkim z faktu, że coraz mniej jest towaru, zwłaszcza do eksportu, a to przekłada się na sytuacje giełdową.

najwyraźniej widać to w przypadku kapusty pekińskiej. Duży hurt ustał zupełnie, a w małym hurcie sprzedawana jest końcówka zapasów, często nienajlepszej jakości. Stąd ceny „pekinki” w Kaliszu to 2,50 – 3,50 zł/kg. Młodej tu jeszcze nie ma.

Tak samo jak krajowej młodej kapusty białej. Ta „stara” ma obecnie stabilne ceny na poziomie 1,00 – 1,10 zł/kg. Na giełdzie jest też dostępna kapusta młoda, ale z importu – głównie macedońska. Jej ceny to poziom 3,00 – 3,20 zł/szt.

Podobnie jak z kapustą, rzecz ma się również z marchwią. Tu również ceny się ustabilizowały – na poziomie 1,70 – 2,00 zł/kg, a na rynku coraz wyraźniej daje się we znaki spadek podaży towaru wysokiej jakości.

Przez ostatnie tygodnie nie zmieniły się w Kaliszu także ceny ziemniaków i buraków ćwikłowych, choć bardziej precyzyjne stwierdzenie to: ich wahania nie przekształciły się w jakiś trwalszy trend. Ziemniaki mają od wielu tygodni ceny między 3,00 – a 4,00 zł/worek 15 kg (oczywiście wywoławczo), a buraki 0,40 – 0,50 zł/kg.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z cebulą. Tu notowany jest wyraźny wzrost popytu, ale głównie w dużym hurcie. Na kaliskiej giełdzie też jest to widoczne, ale ceny wciąż jeszcze zamykają się w przedziale 0,66 – 0,80 zł/kg, czyli tym samym, który osiągnięty został na początku kwietnia.

Znacznie bardziej dynamiczna jest sytuacja w segmencie warzyw szklarniowych, a dokładniej mówiąc ogórków i pomidorów. Co jest oczywiście sytuacją naturalną dla tych warzyw, szczególnie w obecnej fazie sezonu. Pomimo nienajlepszej pogody ostatnie tygodnie przyniosły zniżkę cen zarówno pomidorów szklarniowych jak i szklarniowych ogórków. Ich podaż bowiem rośnie, choć wolniej niż przy dobrej pogodzie, a co ważniejsze słaby jest popyt na nie.

Stąd ceny ogórków to obecnie poziom 2,50 – 3,00 zł/kg, a ceny pomidorów szklarniowych to 25,00 – 30,00 zł/karton 6 kg. jeszcze na początku tego tygodnia pomidory broniły się przed spadkiem poniżej bariery 30,00 zł za karton. Co ciekawe do poziomu 40,000 – 50,00 zł za karton spadły już ceny pomidorów malinowych i wiele jest na giełdzie opinii, że przy poprawie pogody te pomidory mogą szybko potanieć do poziomu pomidorów czerwonych, a to ze względu na znaczący wzrost uprawy pomidora malinowego w tym regionie kraju w obecnym sezonie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE