Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ukraina – coraz droższe warzywa

Początek bieżącego miesiąca przyniósł kolejne podwyżki cen tradycyjnych warzyw na ukraińskim rynku hurtowym. W czołówce tej tendencji znalazła się niewątpliwie marchew. Zmiany objęły także ceny białej kapusty i buraków ćwikłowych.

Jeśli chodzi o marchew to jej ceny rosły w zasadzie w całym kraju. W porównaniu z końcem lutego najmocniej marchew drożała w zachodniej jego części. W okolicach Lwowa ceny przez ostatni tydzień przeszły z poziomu 2,50 UAH/kg na 4,75 UAH/kg, czyli wzrosły aż o 90 procent. W rejonie kijowskim wzrosły natomiast z 3,00 UAH/kg do 5,00 UAH/kg, czyli o 67 procent, a na południu kraju, w okolicach Chersonia z 2,70 UAH/kg do 4,00 UAH/kg, czyli o 45 procent.

Również na południu Ukrainy rosły ceny białej kapusty. Od końca lutego do chwili obecnej kapusta zdrożała tam z 4,00 UAH/kg do 5,50 UAH/kg, to jest o 37,5 procent. O wiele mniejsza była skala ostatniej zwyżki w centrum kraju. W okolicach Kijowa ceny kapusty wzrosły z 6,00 UAH/kg na 6,50 UAH/kg. Natomiast na zachodzie cena od początku marca utrzymuje się na poziomie 6,00 UAH/kg.

Natomiast w przypadku buraków ćwikłowych w okolicach Lwowa i Kijowa ceny wzrosły jeszcze przed końcem lutego i obecnie utrzymują stabilny poziom. W Kijowie 3,00 UAH/kg, a we Lwowie 2,50 UAH/kg. Natomiast na południu kraju ceny buraków w marcu wzrosły z 2,70 UAH/kg do 3,00 UAH/kg, czyli o 11 procent.

Źródeł podwyżek cen upatruje się, w przypadku kapusty i marchwi, przede wszystkim w wysokim popycie. Mocno uaktywniło się ostatnio zwłaszcza zapotrzebowanie na marchew, co zresztą widać w skali podwyżek. W przypadku kapusty trend zwyżkowy trwa od dawna i siłą rzeczy nie jest on aż tak dynamiczny.

W przypadku buraków natomiast głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest nie tyle wyższy popyt, co spadek podaży tych warzyw. Na Ukrainie jest to duży problem, bo buraki fatalnie się przechowują i ich jakość szybko spada. To rezultat październikowych przymrozków i tego, że wielu tamtejszych producentów opóźniało zbiór i przymrozki przyszły, gdy buraki były jeszcze na polach.

Z punktu widzenia polskich producentów wzrost cen na Ukrainie to pozytywna tendencja. Osłabia konkurencyjność tamtejszej oferty w stosunku do oferty polskiej. Ukraińców „wspiera” dodatkowo  w tym zakresie słaba waluta, aczkolwiek akurat ostatnie dni przyniosły nieznaczne jej umocnienie.

Kurs hrywny: 1 UAH – 0,1531 PLN

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE