Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cebula – który scenariusz bardziej prawdopodobny?

2016-03-31 10:00

Hurtowe ceny cebuli na polskim rynku już od ostatniej dekady stycznia utrzymują się w stabilnym przedziale. I choć w cenie z dolnej granicy tego przedziału można teraz kupić towar o zdecydowane niższej jakości niż to miało miejsce w końcówce stycznia, to ładna cebula nie może się wybić z ceną powyżej pułapu 1,15 zł/kg. W rezultacie mamy niezmienną średnią cenę sprzedażową (cebula workowana) na poziomie 1,03 zł/kg, co widać na wykresie poniżej.

Ceny cebuli na polskim rynku stabilizowane są przez dwa czynniki. Pierwszy to wciąż relatywnie wysokie zapasy krajowego towaru. „Relatywnie”, bo cebuli od początku sezonu nie było dużo. Przy takich zbiorach być nie mogło. Ale nadzieje na wysokie ceny, napędzane właśnie informacjami o niskich zbiorach, doprowadziły do tego, że dużo cebuli producenci przetrzymali w magazynach. Skutek – wzrost cen we wczesnej fazie sezonu i następnie ich zastopowanie w fazie późniejszej.

Drugi czynnik hamujący wzrost cen cebuli w Polsce to sytuacja na rynku europejskim. Na zachodzie kontynentu wzrost en wyraźnie spowolnił, a w niektórych krajach pozostają one także stabilne (Austria). Najgorzej pod względem podaży jest na południu kontynentu i to popyt stamtąd generuje większość handlu w tym sektorze. Na wschodzie mamy zaś spadek cen cebuli, którego przyczyną jest wysoka jak na tę fazę sezonu podaż przy ograniczonym popycie.

Na naszym wykresie powyżej widać, iż polski sezon zbliża się do okresu, w którym coś się z cenami cebuli powinno zacząć dziać. Obecnie mamy ich poziom najbardziej zbliżony do tego z sezonu 2013/2014. Czy i teraz czeka nas, podobny do ówczesnego, dynamiczny wzrost cen w kwietniu? Zauważmy, iż zwyżka cenowa w tym okresie zdarzyła się w czterech na sześć prezentowanych na naszym wykresie sezonów. Jednak istnieje też możliwość pójścia ścieżką z sezonu 2010/2011, kiedy to niski popyt w kwietniu doprowadził do korekty cen zamiast do ich wzrostu.

Na razie ceny pozostają względnie stabilne, choć braki w podaży cebuli grubszej i dobrej jakościowo sprawiają, że presja na cenę takiego towaru wydaje się rosnąc. Pytanie czy będzie na tyle duża, aby uruchomić trend wzrostowy. Pamiętajmy, że już ruszył import cebuli z Ukrainy, gdzie ceny są niższe. Trudno więc tu o pewność, co do dalszego rozwoju sytuacji. Kluczowa okaże się tu pierwsza połowa kwietnia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE