Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ruszyło się na rynku „pekinki”

2015-01-15 15:45

Jeszcze na początku trzeciej dekady grudnia 2014 roku sytuacja na polskim rynku kapusty pekińskiej była fatalna. Ceny pozostawały rekordowo niskie, a choć wielu mówiło, że sytuacja w Rosji musi wpłynąć i na polski rynek, to obawy pozostawały i były one bardzo duże.

Przełom nowego i starego roku przyniósł ewidentna poprawę. W Rosji kapusta pekińska drożała już wcześniej, a Nowy Rok przyniósł tylko umocnienie tego trendu. To zaś przekładało się na ceny na Białorusi i Ukrainie, skąd Rosjanie „pekinkę” bezpośrednio importowali.

A to musiało w końcu przynieść rezultaty i na polskim rynku. I przyniosło. Ceny kapusty pekińskiej w hurcie poszły znacząco w górę. Na początku trzeciej dekady grudnia sprzedawano ją (z kartonem) po 0,70, w porywach do 0,90 zł/kg. Teraz ceny są na poziomie 1,10 do nawet 1,50 zł/kg. I choć do rekordów daleko, to sytuacja prezentuje się, na tle poprzednich sezonów, znacznie lepiej niż w grudniu. Widać to na naszym wykresie.

I, co ważne, rysuje się realny scenariusz dla dalszych wzrostów cen „pekinki”. W grudniu kosztowała ona na rosyjskim rynku hurtowym 35,00 – 43,00 ruble/kg, co już wtedy, przy bardzo słabym rublu dawało 2,07 – 2,55 zł/kg. Teraz ceny sięgają 53,00 - 55,00 rubli/kg, co daje przy obecnym kursie 3,01 – 3,12 zł/kg.

To pozwala na ostrożny optymizm. I sformułowanie pierwszej, na razie bardzo niepewnej, ale i bardzo zachowawczej prognozy cen na kolejne tygodnie. Jak zwykle nasze szacunki, przedstawione jest ona w wersji „optymistycznej” i „pesymistycznej”.

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że w takiej, jak obecna sytuacji, prognozowanie jest niezwykle ryzykowne. Rynek jest bardzo niepewny i zależy w ogromnym stopniu od sytuacji politycznej. A ta może się w krótkim czasie zmienić diametralnie wysyłając wszelkie prognozy w kosmos. O ile jednak nie dojdzie do przesileń i gwałtownego zaostrzenia kryzysu na linii Rosja – Ukraina i Rosja – UE, ale też i gwałtownej poprawy w tym zakresie (czyli choćby zniesienia embarga), to ceny mogą podążać w kierunku, jaki przedstawiliśmy, czyli w kierunku poziomu 2,00 – 2,50 zł/kg w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE