Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kapusta biała – granice wzrostu?

2015-03-18 14:00

Na razie potwierdza się to, co pisaliśmy na łamach fresh-market.pl i Rosja, a dokładniej wysoki popyt tamtejszego rynku, działa jak wielki odkurzacz wysysający białą kapustę z rynków ościennych (patrz tutaj). Ssanie to sięga, przez Białoruś i Serbię do Polski, sięga na Ukrainę, ale również do Iranu.

Co ważne, wygląda na to, że „wysyp” tańszej kapusty pochodzącej z południa Federacji Rosyjskiej – słabszej jakościowo, ale i dużo tańszej, ma się ku końcowi. Ten tani towar „przewalił się „ już przez rosyjski rynek, a to znów uruchomiło wzrost cen. Obecnie za białą kapustę płaci się w hurcie w Rosji 23,00 – 27,00 rubli/kg, a za kapustę z Iranu 27,00 – 29,00 rubli/kg. Ale już na przykład w Petersburgu ceny znów są na poziomie 30,00 – 34,00 ruble/kg. A warto też zauważyć, że ostatnie tygodnie były okresem, w którym umacniała się też rosyjska waluta. Całkiem niedawno jeszcze rubel schodził poniżej granicy 0,05 zł, a teraz jego średni kurs to 0,0639 zł. Dla ceny 30,00 rubli/kg daje to aż 1,92 zł/kg.

Pochodną sytuacji w Rosji jest to, co dzieje się na rynku polskim. A tu w ostatnich tygodniach mieliśmy utrzymujący się trend wzrostowy hurtowych cen kapusty. I choć w ostatnich dniach widać było wyraźnie tężejący, przeciwko temu wzrostowi, opór strony popytowej, to jednak nie zdołał on zatrzymać wzrostu. A przecież z początkiem tygodnia niektóre firmy obniżyły ceny zakupu schodząc, a raczej próbując zejść do poziomu 0,60 – 0,65 zł/kg. Nie zabrakło jednak klientów gotowych płacić 0,75 – 0,80 zł/kg, a nawet (importerzy z Białorusi) 0,90 – 0,95 zł/kg, byleby towar był najwyższej jakości.

W rezultacie mamy zupełnie odmienna sytuację cenową niż na początku bieżącego roku. Widać to dobrze na naszym wykresie pokazującym zmiany średniej ceny w dużym hurcie na przestrzeni kilku ostatnich sezonów.

Ceny kapusty z generalnie niskiego poziomu wspięły się na pułap, który gorszy jest tylko od marcowych cen z rekordowego roku 2011. W tej sytuacji naturalnym jest pytanie o granice tego wzrostu. Patrząc na to, co dzieje się w Rosji i zestawiając z informacjami o kurczących się rezerwach dobrej jakościowo kapusty w polskich chłodniach, należy przypuszczać, że generalny kierunek zwyżkowy zostanie utrzymany. Pytanie tylko, czy dynamika tego trendu będzie tak duża, jak w ostatnich tygodniach.

I tu, patrząc na wspomniany opór wobec szybkiego wzrostu cen, opór po stronie popytowej, można się chyba spodziewać, że w najbliższym czasie raczej cena może się stabilizować, tak że wykres jej wzrostu wyraźnie się spłaszczy. Jednak porównując obecny rok z latami poprzednimi widać, że przy utrzymującym się popycie ceny kapusty prędzej czy później znów zaczną rosnąc. W 2011 trend ten w ogóle nie zwolnił, w 2014 uaktywnił się na początku kwietnia, a w 2010 w końcówce tego miesiąca. Ale za każdym razem ceny ruszyły ostro w górę w końcówce sezonu. Można się więc spodziewać, że i w bieżącym sezonie średnia cena kapusty białej zdoła dociągnąć do poziomu 1,20 zł/kg, a może i 1,30 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE