Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień

Uprawa wczesnej kapusty cz. I

Uprawa młodej kapusty
Uprawa młodej kapusty
  |   Źródło:
Uprawa najwcześniejszych warzyw spod osłon, mimo znacznej pracochłonności cieszy się dużą popularnością w wielu rejonach kraju. Wynika to z faktu, że wejście na rynek z pierwszymi warzywami w sezonie praktycznie gwarantuje uzyskanie bardzo atrakcyjnych cen. Dobrze to widać na przykładzie młodej kapusty.

Uprawa wczesnych warzyw mimo swej pracochłonności jest kusząca, gdyż może przynieść wysoki zysk. Jednak obarczona jest też sporym ryzykiem, które w ostatnich latach wydaje się jeszcze wzrastać. A to z powodu faktu, iż ceny młodych warzyw potrafią bardzo szybko spadać i kto spóźni się z towarem zamiast zysków może mieć straty. Dobrze widać to na przykładzie młodej kapusty, która rok temu taniała błyskawicznie. Dlatego też rolnicy starają się wejść ze swym towarem jak najwcześniej, wyprzedzając konkurencję i sprzedawać po wyższych cenach.

Jeśli chodzi o kapustę młodą, aby dostatecznie wcześnie wejść na rynek, trzeba odpowiednio wcześnie zacząć uprawę. A to oznacza wysiew nasion na rozsadę nawet w okolicach 20 grudnia. Oczywiście nie wszędzie można zaczynać tak wcześnie. Do tego niezbędny jest łagodny mikroklimat. Znane są z tego, na przykład okolice małopolskiej Igołomii.

Jeszcze wcześniej przygotować należy tunele foliowe. Folię zakłada się tuż przed pierwszym śniegiem, tak aby do gleby dotarło, w okresie jesiennym, dostatecznie dużo wilgoci. Tak wczesne założenie folii umożliwi potem szybsze nagrzanie gleby. Poza tym łatwiej jest zakładać tunel przedtem zanim ziemia zmarznie.

W produkcji rozsady, zwłaszcza tak wczesnej, ważny jest dobór odmiany. Każda z firm oferujących nasiona ma oczywiście w swojej ofercie nasiona wczesnych odmian kapusty. Na przykład  Nickerson – Zwaan ma w tegorocznej ofercie odmiany Borodin F1, Delght Ball F1, Balbro F1, Bourbon F1. Sygenta oferuje odmiany takie, jak: Mirror F1, Veronoir F1, Kevin F1. A Bejo – Zaden Parel F1. Nie wszystkie odmiany wczesne równie dobrze nadają się do tych najwcześniejszych nasadzeń. Są też opinie, że tak wczesny wysiew to duże ryzyko. W przypadku przedłużającej się zimy (a taką sytuację mamy w tym roku) umieszczenie rozsady w ziemi opóźnia się i rozsada się starzeje.

W drugiej części opisane zostaną kolejne etapy uprawy wczesnej kapusty.

Podobne
Młoda kapusta
2013-03-12
Kapusta młoda już na polskim rynku
Na krajowy rynek hurtowy trafiły pierwsze partie młodej kapusty. Oczywiście, na razie to tylko import.
czytaj więcej
Spadają ceny młodej kapusty
2012-05-23
Kapusta młoda – znów będzie tanio?
Rynek kapusty młodej może czekać sezon podobny do ubiegłorocznego. Czy znów czekają nas ciągłe spadki cen i nadpodaż młodej kapusty?
czytaj więcej
Młoda kapusta znów tańssza
2012-05-22
Młoda kapusta wciąż tanieje
Ceny młodej kapusty pozostają w trendzie spadkowym. Czy oznacza to powtórkę z poprzedniego sezonu?
czytaj więcej
Taniej za młodą kapustę
2012-05-15
Spadek cen młodej kapusty
Wzrost podaży młodej kapusty był w ostatnich dniach na tyle duży, iż pociągnął za sobą spadki jej cen.
czytaj więcej
Jest już krajowa młoda kapusta
2012-04-25
Jest już krajowa młoda kapusta
Nieco wcześniej niż przed rokiem na rynek trafiła młoda kapusta z krajowych upraw. Na razie dostępne ilości są bardzo małe, ale przy sprzyjającej pogodzie dość szybko powinno się to zmienić.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.