Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Koniec sezonu eksportowego?

2014-04-14 08:00

Sezon 2013/2014 dla eksportu polskich warzyw raczej nie należy do najbardziej udanych w ostatnich latach. Jego ogólną ocenę psuje w znacznej mierze okres po pierwszym stycznia 2014 roku. Zazwyczaj bowiem druga część sezonu to okres rosnącego popytu, sprzedaży, a w konsekwencji i cen. W tych gorszych sezonach czas wzrostu cen bywa ograniczony do kwietnia i maja.

W sezonie bieżącym ogromnym rozczarowaniem był marzec. Z bardzo słabym popytem w eksporcie i cenami, które spadały zamiast rosnąć. W kwietniu poprawa jest niewielka. Prócz kapusty pekińskiej od kilku dni sprzedaje się też kapusta biała. I to tyle. Marchew i buraki ćwikłowe idą bardzo słabo. Ziemniaki to w ogóle odrębna kategoria naszej eksportowej „kopaniny z koniem”.

A do tego jeszcze eksport może się szybko skończyć w tym sezonie. Dlaczego? Do wszystkich problemów – z konkurencją, z kursami walut, z jakością towaru, dochodzi jeszcze problem z kalendarzem. W tym roku bowiem kalendarz wybitnie nie sprzyja międzynarodowemu handlowi.

Już w środę wysyła towarów za granicę zacznie zamierać z powodu Wielkanocy, która na wschodzie jest obchodzona w tym samym czasie co i u nas. Potem przyjdzie długi weekend majowy. Pierwszy maja jest w czwartek – to oznacza zapewne sześć dni wyjęte z handlu co najmniej. Za chwilę, po Święcie Pracy mamy dziewiąty maja, a Dzień Zwycięstwa w Rosji i na Ukrainie to święto bardzo ważne. I znów przerwa w handlu.

Jeśli chodzi o eksport na wschód, to praktycznie pół miesiąca wypada z kalendarza. Wielkanoc i pierwszy maja wpłynie też na handel z EU. A warzywa w chłodniach nie za bardzo mogą czekać. W tym roku słabo się one przechowują. W drugiej połowie maja może nie być za dużo towaru do eksportowania i sezon skończy się nawet jeśli na wschodzie będzie jeszcze popyt. Choć patrząc na to, co dzieje się na rynku europejskim można wysnuć wniosek, że z popytem na nasze warzywa też nie będzie zbyt różowo w następnych tygodniach. Tu widać 'Zasługę" Holandii, która zdominowała rynek warzywny naszego głównego, o tej porze roku, odbiorcy - Rosji.

Słowa kluczowe: eksport warzyw, Rosja, Ukraina, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE