Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rosja – spadają ceny pomidorów

2015-07-24 08:00

Rynek rosyjski wszedł w fazę dużych spadków cen pomidora szklarniowego. Co samo w sobie jest dość typowe dla tej pory roku, a dodatkowo trend ten wsparty został przez duży import tych warzyw.

Co ciekawe, głównym źródłem importowanych pomidorów w Rosji jest rynek ukraiński, choć przecież oba kraje pozostają w konflikcie. Sprowadzane z Ukrainy ilości pomidorów są na tyle duże, iż doprowadziły do znacznej przeceny, zwłaszcza w południowej części Federacji o oczywiście na Krymie, który jest punktem przerzutowym.

Spadek cen w Rosji może wpłynąć na popyt jaki w ostatnich dniach widoczny był na polskim rynku pomidora – popyt również płynący ze wschodu. Nazwijmy go „białoruskim”. Zaczął on mocniej manifestować się na naszym rynku hurtowym przed kilkoma dniami, gdy ceny polskich pomidorów zeszły poniżej progu 1,00 zł/kg.

W chwili obecnej pomidory na eksport w tym kierunku skupowane są przez firmy od producentów po 4,00 – 5,00 zł/karton 6 kg. I przy takich cenach wydaje się, że polski pomidor będzie jeszcze wciąż konkurencyjny, pomimo wspomnianej wyżej przeceny na rynku rosyjskim.

Aktualnie hurtowe ceny pomidorów szklarniowych w Rosji to poziom 35,00 – 50,00 rubli/kg, a więc (w przeliczeniu po bieżącym kursie średnim) 2,69 – 3,24 zł/kg i to przy wciąż słabym rublu (poniżej 0,07 zł za 1 rubla). Na południu Rosji ceny są na poziomie 25,00 – 35,00 rubli/kg, czyli 1,62 – 2,69 zł/kg.

Ceny na rynkach hurtowych Ukrainy są już zaś na poziomie 5,00 – 7,00 hrywien/kg, to jest 0,85 – 1,19 zł/kg. Tam przecena trwa dłużej. I jak widać, tamtejszy towar jest cenowo konkurencyjny w stosunku do polskiego.

Polakom konkurencja ukraińska niewątpliwie utrudni handel. Tym bardziej, że od producentów z rejonu Kalisza płyną informację, iż pomidor już się przerwał i może go na rynku być teraz mniej. To zaś będzie oznaczać wzrost niechęci producentów do tak niskich cen. I w konsekwencji spowolnienie w handlu na kierunku wschodnim. To duży problem, bo na eksport na zachód nie mamy szans obecnie.

W Europie jest dużo pomidora, w tym taniego pomidora z Holandii eksportowanego po 2,00 – 2,50 euro za karton. Trochę sprzedajemy na południe – do Bułgarii i na Bałkany, ale to za mało przy obecnej nadpodaży.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE