Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień

Sadzarki do ziemniaków z Akpilu

Dadzarka do ziemniaków Akpil
Dadzarka do ziemniaków Akpil
  |   Źródło:
Precyzyjne umieszczenie sadzeniaków w glebie to jedna z podstawowych spraw w uprawie ziemniaków. Podczas sadzenia każdemu plantatorowi zależy też na czasie więc ważne jest użycie wydajnych maszyn.

Akpil to czołowy polski producent maszyn do uprawy ziemniaków. W jej ofercie znajdują się obecnie dwa modele sadzarek do ziemniaków występujące w kilku wersjach.

Planter

Rolę podstawowej sadzarki w ofercie Akpilu pełni Planter. Jest to dwurzędowa maszyna przeznaczona dla małych i średnich plantatorów ziemniaków. Jej podstawowa wersja wyposażona jest w zbiornik mogący pomieścić 180 kg sadzeniaków. Za dozowanie ziemniaków odpowiedzialny jest system łańcuchowo-czerpakowy, który umożliwia ich wysadzanie co 29, 32 lub 35 cm. — Sadzarka bardzo precyzyjnie umieszcza sadzeniaki w glebie, co jest podstawą udanej uprawy — mówi Michał Ambroziak z województwa łódzkiego, który użytkuje maszynę z Akpilu od zeszłego sezonu. Planter występuje też w wersji z większym zbiornikiem, który może pomieścić 300 kg ziemniaków.  — Sadzarka jest lekka, dzięki czemu do pracy z nią wystarczy mały ciągnik. U mnie jest to poczciwa „trzydziestka”, która nie ma problemów z podnoszeniem i ciągnięciem tej maszyny — twierdzi rolnik. Planter w wersji z większym zbiornikiem, którą posiada nasz rozmówca waży 210 kg. Wersja mogąca pomieścić mniej sadzeniaków jest o 20 kg lżejsza. Sadzarkę można wybrać w wersji umożliwiającej wysadzanie ziemniaków w rzędach co 62,5 — 67,5 cm lub 70 — 75 cm. Sadzarka umożliwia także zmianę głębokości sadzenia — zakres regulacji wynosi od 6 do 12 cm. Jako wyposażenie opcjonalne sadzarkę można wyposażyć w siewnik nawozów, który pozwala zmniejszyć ilość przejazdów po polu, ale zwiększa masę maszyny.

Power Plant

Power Plant to największa sadzarka w ofercie fabryki z Pilzna. Premierę miała dopiero w zeszłym roku, dlatego jeszcze trudno o doświadczenia w pracą z nią. Początkowo maszyna nosiła nazwę Plantador. Sadzarka ze względu na wydajność i zastosowane rozwiązania przeznaczona jest dla dużych gospodarstw. Sadzarka występuje w wersji dwu- i czterorzędowej. Podobnie jak mniejsza siostra zaopatrzona jest w łańcuchowo-czerpakowy system dozowania sadzeniaków. Maszyna sadzi ziemniaki w rzędach o rozstawie od 75 do 90 cm. Precyzyjne ustawienie głębokości umieszczania sadzeniaków zapewniają ogumione koła kopiujące znajdujące się przed każdą sekcją wysadzającą. Do współpracy z sadzarką Power Plant potrzebny jest ciągnik o dużym udźwigu podnośnika. W najmniejszej, dwurzędowej wersji sadzarka waży 840 kg a jej zbiornik może pomieścić 550 kg ziemniaków. Największa wersja czterorzędowa ma masę równą 1450 kg i wyposażona jest w powiększony zbiornik, który może pomieścić aż 2240 kg ziemniaków. To sprawia, że zapotrzebowanie na udźwig podnośnika jest bardzo duże. Wspomniany, powiększony zbiornik składa się ze zbiornika głównego (standardowego) i dodatkowego. Sadzeniaki z tego drugiego zbiornika nie są pobierane bezpośrednio przez czerpaki dozujące, ale są przesypywane w odpowiednim momencie do zbiornika głównego. Jest to możliwe, dzięki mechanizmowi  hydraulicznego przechyłu, w który jest wyposażony zbiornik dodatkowy.

 

Podobne
Akpil Kartofel
2012-02-28
Akpil Kartofel
Podstawą właściwego zbioru jest brak uszkodzeń plonu. Przedstawiamy flagową maszynę firmy Akpil czyli kombajn do zbioru ziemniaków i warzyw noszący swojską nazwę Kartofel.
czytaj więcej
2012-01-27
Sadzarka do dymki - warto?
Firma Krukowiak wypuściła na rynek sadzarkę do dymki - informuje serwis informacyjny producenta.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.