Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień

W. Brytania – drożej za ziemniaki

Ziemniaki
Ziemniaki
  |   Źródło:
Koniec marca przyniósł zmianę w trendach cenowych na brytyjskim rynku ziemniaków.

Raport Potato Council pokazuje, że w ostatnim tygodniu marca, na brytyjskim rynku. rosły zarówno ceny w kontraktach, jak i cen rynku otwartego (free – buy).

Tygodniowa cena średnia (kontraktowa) wzrosła z poziomu 153,62 funtów za tonę do poziomu 154,88 funta za tonę, czyli o 0,8 procenta. Tydzień wcześniej notowano spadek o 0,3 procenta.

Na otwartym rynku (free-buy) średnia cena ziemniaków wzrosła  z 140,11 funtów za tonę do 142,31 funtów za tonę czyli o 1,4 procent. W tygodniu wcześniejszym cena ta spadła o 1,5 procenta. W notowaniach sprzed roku tygodniowa cena średnia wynosiła 268,01 funtów za tonę, a średnia tygodniowa cena free – buy wynosiła 338,62 funtów za tonę. Obie ceny pozostawały wtedy w stabilnym trendzie zwyżkowym.

Eksport ziemniaków z Wielkiej Brytanii charakteryzował się, w ostatnim tygodniu marca słabym natężeniem. Na Wyspy Kanaryjskie trafiał głównie towar po 80,00 – 90,00 euro/tonę, ale też odmiana Agria w cenie 180,00 funtów za tonę. Poza tym ziemniaki z Wysp eksportowano do: Irlandii w cenach 160,00– 200,00 funtów za tonę (po 200,00 funtów odmiana Agaria), do Holandii Melody po 180,00 funtów za tonę i do Polski też Melody, ale po 100,00 funtów za tonę. Po 100,00 funtów za tonę eksportowano też odmianę Melody do Włoch.

Ziemniaki z 2013 r.

W przechowywaniu ziemniaków z zeszłorocznego zbioru sytuacja pozostaje stabilna. Bulwy przechowywane w chłodniach pozostają w generalnie dobrej kondycji, choć oczywiście lokalnie notuje się występowanie chorób i kiełkowanie.

Ziemniaki 2014

Potato Council oceniło, że do 29 marca obsadzono ziemniakami w Wielkiej Brytanii około 15 tys. hektarów. Rok temu o tej samej porze roku obsadzone było poniżej 5 tys. hektarów (mniej niż 5 proc. areału), natomiast w 2012 roku aż 31 tys. hektarów (26 procent areału).

Raport ocenia, że prace polowe posuwają się dobrze i pomimo dość obfitych opadów deszczu w wielu rejonach kraju wyprzedzają poziom średnioroczny. Prognozy pogody zapowiadają jej poprawę, co powinno doprowadzić do znacznego przyspieszenia w wegetacji. Więcej problemów z deszczem i niskimi temperaturami dotyczy zachodniej części kraju. Tu postęp w pracach i w wegetacji jest mniejszy. Największy postęp dotyczy, jak łatwo się domyśleć, południowej części Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza obszaru Kornwalii.

Kurs wymiany: 1 funt brytyjski – 5,0355 PLN

Podobne
Ziemniaki
2014-03-26
W. Brytania – ziemniaki nadal spadkowo
To już kolejny tydzień, w którym utrzymał się zniżkowy trend dla cen ziemniaków na brytyjskim rynku hurtowym.
czytaj więcej
Ziemniaki
2014-03-18
W. Brytania – znów mniej za ziemniaki
Kolejny tygodniowy raport Potato Council pokazuje, że trend wzrostowy cen ziemniaków na brytyjskim rynku nie przebiega lekko i bez oporów.
czytaj więcej
Ziemniaki
2014-03-11
W. Brytania – trend w cenach ziemniaków podtrzymany
Po serii spadków mamy drugi z kolei tydzień, w którym ceny ziemniaków na rynku brytyjskim utrzymały tendencję wzrostową.
czytaj więcej
Ziemniaki
2014-03-04
W. Brytania – zastopowane spadki cen ziemniaków
Ostatni tydzień lutego przyniósł kolejną zmianę sytuacji na brytyjskim rynku ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2014-02-26
W. Brytania – ziemniaki znów słabiej
Brytyjski rynek ziemniaków wrócił w strefę spadków cenowych.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.