Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ziemniaki – zróżnicowane ceny i zróżnicowana jakość

Dużo niepewności i niemałe zamieszanie – tak w skrócie można opisać unijny rynek ziemniaka. I jeszcze wspomniane zróżnicowanie. Europa ma bowiem ogromne problemy z jakością ziemniaków zebranych w tym roku, co jest wynikiem niekorzystnych warunków agrometeorologicznych w kolejnych fazach wegetacji.

Nawet w tych krajach, w których zbiory nie są dużo niższe od zeszłorocznych, problem jakości zaważy na dostępności odpowiedniego jakościowo towaru w późniejszym okresie. Przy okazji odnotujmy ostatnie dane o zbiorach we Francji. Tamtejsze źródła podaja 5,17 mln ton, o 185 tys. ton mniej niż rok temu. Spadł również średni plon – o 3 t/ha do poziomu 41,2 t/ha. I to wszystko przy wzroście areału o 3,7 proc. do 125 534 ha.

W rezultacie niekorzystnej aury zarówno bezpośrednio na rynek, jak też do przechowywania trafiają ziemniaki o zróżnicowanej jakości. Przy czym tych jakościowo dobrych jest wyraźnie za mało jak na potrzeby rynku, a zwłaszcza przetwórstwa. Wiadomo, że największy napór słabego towaru to okres zbiorów i czas bezpośredni po nim. Ale istnieją obawy, że z biegiem czasu coraz słabszy będzie towar, który trafił do magazynów. Nawet jeśli na wejściu jakościowo było nienajgorzej.

To powoduje znaczną niepewność co do przyszłej dostępności ziemniaków, zwłaszcza jako surowca do przetwórstwa. I na zachodzie Europy ta niepewność przekłada się na wyższe ceny oraz ich wyraźną tendencję wzrostową. Zatem mamy tam sytuacje kompletnie odmienna od tej na rynku polskim.

Na polskim rynku wielko hurtowym ziemniaki do eksportu (jakościowo najlepsze) osiągają ceny do maksimum 0,36 zł/kg. Tymczasem w północno-zachodniej Europie ziemniaki na rynku świeżym osiągnęły ceny 0,16- - 0,19 euro/kg (i to są ceny dla producenta), czyli 0,71 – 0,84 zł/kg). jeszcze droższe są ziemniaki do przetwórstwa. W Belgii przez ostatnie dwa tygodnie ceny wzrosły do 225 – 235 euro/tona (do 250 euro/tona za dostawę odroczoną do końca grudnia), w Holandii do 190 – 210 euro/tona, we Francji do 190 – 230 euro/tona.

Popyt na ziemniaki przemysłowe jest bardzo wysoki, wszyscy bowiem są przekonani, że im dalej od zbiorów, tym dostępność surowca będzie coraz trudniejsza. Do przemysłu trafiają więc nawet ziemniaki jadalne. Do tego dochodzi eksport i to nie tylko na południe Europy (Hiszpania, Włochy), ale także do Belgii, która ma najsłabsze zbiory z krajów NEPG i dużo teraz kupuje z Francji i Niemiec. Szkoda tylko, że w tym ożywionym handlu w tak małym stopniu uczestniczą ziemniaki z Polski.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE