Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cebula jednak się obroniła

2014-04-23 08:00

Dobre perspektywy

Z powodu długiej zimy, wyczerpania zapasów cebuli ze zbioru 2012 roku oraz słabych zbiorów cebuli „zimowki” oraz dymki w początkowym okresie sezonu 2013/2014 perspektywy cenowe na hurtowym rynku cebuli były więcej niż dobre. Do września 2013 roku średnia cena cebuli w dużym hurcie była wyższa niż w rekordowym sezonie 2010/2011, I na poziomie zbliżonym do tamtego pozostawała aż do grudnia 2013 roku. W tym okresie prognozowany przez portal fresh-market.pl rozwój sytuacji cenowej dość dobrze się sprawdził.

Dawało to podstawę do optymizmu. Przy takim założeniu, że w przebiegu sytuacji rynkowej nie pojawi się żaden czynnik drastycznie odbiegający od warunków przeciętnych, fresh-market.pl sformułował prognozę, która przewidywała dynamiczny wzrost cen jeszcze w styczniu, podobnie, jak miało to miejsce właśnie w roku 2011.

Bez zimy ani rusz

Ta druga prognoza okazała się już zbyt optymistyczna. A wynikało to z faktu, że sytuację rynkową po Nowym Roku kompletnie odmieniła nietypowa pogoda. Tylko trzy tygodnie w miarę prawdziwej zimy w styczniu (i to nawet nie w całej Europie) kompletnie odmieniło warunki na europejskim rynku cebuli. Kiedy jeden z podstawowych warunków wstępnych prognozy nie został spełniony to i prognoza nie mogła być poprawna.

Trzecia prognoza

W styczniu portal fresh-market.pl przedstawił zaktualizowaną prognozę dla cen cebuli, prognozę uwzględniającą brak zimy i zmienioną sytuację na rynku międzynarodowym. Ta trzecia predykcja nie była już tak optymistyczna, jak poprzednia, nie mniej wciąż zakładała wzrost cen w dalszym okresie sezonu.

Nowa prognoza obejmowała okres między lutym a końcem kwietnia. jej głównym założeniem było to, że w miarę upływu czasu wpływ nietypowej zimy (który to czynnik stopował wzrost cen) będzie malał, a coraz silniejszym czynnikiem kształtującym rynek będą kurczące się zapasy, zwłaszcza cebuli na eksport, która musi mieć odpowiednią jakość. Stąd utrzymanie założenia o wzroście cen mimo pogorszenia ogólnej sytuacji rynkowej. Poniżej przedstawiamy, jak ta trzecia prognoza prezentowała się na wykresie 1. Jak widać, na koniec okresu predykcji przewidywała ona średnią cenę na poziomie 1,11 – 1,12 zł/kg.

 

Wykres 1

Wiosna była ciężka

Choć luty i dwie trzecie marca to przecież kalendarzowa zima, w tym roku spokojnie można rozpatrywać ten okres jako przedłużoną, wcześniejszą wiosnę. A był to, dla polskiego hurtowego rynku warzyw, okres bardzo ciężki. Rynek cebuli nie był tu wyjątkiem. Brak mrozu sprawił, że w całej w zasadzie Europie poziom zapasów utrzymywał się powyżej przeciętnej.

Widoczne to było zwłaszcza na wschodzie, gdzie normalnie rodzima cebula znacznie szybciej schodzi z rynku. To z kolei odbiło się negatywnie na popycie na cebulę z importu. Kolejnym niesprzyjającym czynnikiem był fakt, że eksport cebuli z Holandii, mając ograniczony zbyt poza Europą, mocno zaktywizował się właśnie na rynkach krajów europejskich, w tym Rosji. Bardzo dużo holenderskiej cebuli trafiało również w tym okresie na polski rynek, dodatkowo wpływając negatywnie na ceny.

Bardzo dobra końcówka

Przebieg zmian ceny średniej cebuli w sezonie 2013/2014 na tle poprzednich sezonów pokazuje wykres 2. Widać na nim, że od stycznia 2014 roku sytuacja coraz mocniej odstawała od tego, jak kształtowały się ceny w analogicznym okresie roku 2011.

Ale na wykresie tym widać też, że pomimo opisanych powyżej niekorzystnych okoliczności, ceny polskiej cebuli drastycznie nie spadły (jak miało to miejsce choćby w przypadku marchwi).

Wykres 2

Dzięki temu nasza ostatnia prognoza okazała się bardziej trafna i odporna na losowy komponent modelu predykcyjnego. Poniższy wykres numer 3 pokazuje zestawienie ceny teoretycznej, przewidzianej przez model z ceną rzeczywistą.

Wykres 3

Jak widać krzywa modelu, która jest wszak wygładzona dla większej przejrzystości, dość dobrze odpowiada faktycznemu przebiegowi zmian cenowych. Jedynie w samej końcówce okresy modelowania cena rzeczywista mocniej odbiegła od ceny teoretycznej, z tym, że rzeczywistość okazała się bardziej „optymistyczna” z punktu widzenia producentów.

Mamy więc tu obraz bardzo dobrej końcówki sezonu, który w pewnym momencie zapowiadał się na nie najlepszy. Ceny polskiej cebuli utrzymały poziom wyższy niż w poprzednich latach i to pomimo silnego oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych. A w dodatku, po dość pesymistycznym okresie styczeń – marzec, sytuacja w kwietniu rozwinęła się, pod względem cen, nadspodziewanie dobrze.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE