Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Czarny bez zamiast czarnej porzeczki?

2015-07-30 12:08

Czarny bez jest w Polsce gatunkiem niszowym. W porównaniu do czarnej porzeczki w produkcji której jesteśmy prawdziwą potęgą, niewielu producentów go w ogóle uprawia. Ci, którzy jednak zajmują się uprawą czarnego bzu, nie narzekają.

Ostatnie kłopoty plantatorów czarnej porzeczki skłaniają coraz więcej producentów do przemyśleń, na co zamienić feralną porzeczkę. Część z nich myśli właśnie nad czarnym bzem, ba, część już w ostatnich latach przestawiła się na produkcję tego gatunku i chyba nie żałują.

Czarny bez jest rośliną mało problematyczną jeśli chodzi o uprawę, a patrząc na ceny skupu tych owoców w ostatnich latach, bardzo stabilna ekonomicznie. W 2012 roku ceny skupu czarnego bzu dla producentów (w skupach) wahały się w granicach 0,70 - 1,00 zł za kilogram. Rok później, w 2013 roku były na poziomie 0,70 - 0,90 zł/kg, a w ubiegłym roku od 0,60 do 0,90 zł za kilogram.

Patrząc na ww. ceny pod kątem regionów to widać wyraźnie, że najtaniej czarny bez skupowany jest  na Kujawach, najdrożej zaś na Pomorzu. W pozostałych regionach ceny skupu są pośrednie.

Tak czy inaczej, w przeciwieństwie do producentów aronii czy porzeczki czarnej, którzy co roku borykają się z poważnym problemem związanym z niestabilnością i wysokością cen skupu, producenci czarnego bzu mogą jak dotąd spać spokojnie.

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE