Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kapusta biała w sezonie 2014/2015

2015-07-07 10:00

Sezon 2014/2015 na rynku hurtowym białej kapusty był sezonem o dwóch, wyraźnie odmiennych obliczach. Pierwsza jego części, ta z roku 2014 diametralnie różniła się od części drugiej, której początek przypadł na mniej więcej drugą dekadę stycznia 2015 roku. Skąd tak wyraźna cezura czasowa i co ją wywołało?

Zanim odpowiemy na to pytanie warto rzucić okiem na wykres przedstawiający zmiany średniej hurtowej ceny kapusty białej w sezonie 2014/2015 (linia czerwona) na tle przebiegu tej ceny w sezonach wcześniejszych.

Widać, że krzywa ceny w okresie między sierpniem 2014 a początkiem stycznie 2015 ma wyraźnie płaski charakter i przebiega na bardzo niskim poziomi. Cały czas było to 0,40 zł/kg lub niżej. Do zmiany tego stanu rzeczy doszło dopiero w okolicach połowy stycznia 2015 roku. Zaczął się wtedy wyraźny i długotrwały trend wzrostu cen kapusty (z chwilowym osłabieniem w lutym), który może nie wypchnął tych cen na poziom rekordowy, ale końcówka sezony, trzeba przyznać była już cenowo bardzo przyzwoita.

Skąd ta tak wyrazista zmiana w zachowaniu cen? Co takiego stało się na rynku, co uruchomiło tak trwałą, wielomiesięczną tendencje wzrostową? Tym czynnikiem był niedobór w podaży kapusty na rynku rosyjskim. Co więcej, należy stwierdzić, że wszystko, co działo się na polskim rynku kapusty w sezonie 2014/2015, odbywało się pod silnym wpływem sytuacji w Rosji.

Zaczęło się oczywiście od wprowadzenia embarga w sierpniu 2014 roku. Ten ruch rosyjskich władz zadecydował i o niskich cenach w pierwszej części naszego sezonu, ale tez paradoksalnie leżał u źródeł wzrostu w jego drugiej części.

Zamknięcie rynku rosyjskiego spowodowało oczywisty spadek popytu w eksporcie. Zresztą na początku sezonu, w sierpniu był on raczej teoretyczny, bo w tym okresie roku Rosja nie importuje kapusty białej w dużych ilościach. Ma swoją. Ale na rynku polskim powiało paniką. Wielu producentów doszło do wniosku, że nie ma co czekać i trzeba sprzedawać, aby nie ponosić później dodatkowych kosztów przechowywania. Te nastroje pogłębiły się w październiku i listopadzie, w okresie, gdy normalnie sprzedaż kapusty się poprawia i ceny zaczynają rosnąć.

W rezultacie do stycznia 2015 roku  mieliśmy wyraźną wyprzedaż, która generowała ciągłą nadpodaż kapusty na polskim rynku wewnętrznym i dusiła ceny. Natomiast w styczniu okazało się, że w Rosji zaczyna białej kapusty brakować i zaczął się handel wahadłowy. Najpierw z udziałem Białorusi, a potem dodatkowo Serbii. Popyt zaczął szybko rosnąć, a w ślad za nim zaczęły rosnąć ceny.

Choć ceny nie rosły aż tak, jakby to miało miejsce w normalnym sezonie z tak wysokim popytem. Niestety embargo wymuszało znacznie wyższe koszty handlu, a to decydowało o tym, że różnica w cenach w Polsce i w Rosji musiała pozostawać wysoka.

Paradoksalnie wzrostowi cen kapusty w drugiej części sezonu pomogła panika spowodowana wprowadzeniem embarga, jaka miała miejsce w jego części pierwszej. Wyprzedaż z lata i jesieni spowodowała, że zimą i wiosną było o wiele mniej towaru w magazynach. I ta niższa podaż wsparła wzrost cen.

W rezultacie ceny na rynku rosyjskim dobiły do rekordowego poziomu w okolicach 30,00 rubli/kg kapusty w hurcie. Na rynku polskim średnia cena w dużym hurcie 1,20 – 1,25 zł/kg. W porównaniu z poprzednimi sezonami to bardzo dobry wynik (jak widać na wykresie powyżej). Może być ciężko z jego powtórzeniem w sezonie bieżącym.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE