Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Narzekają ale sprzedają

2014-09-18 14:47

Nie milkną głosy niezadowolenia wokół cen jabłek przemysłowych. Nie ma się co dziwić, obecnie ceny przemysłu pokrywają zaledwie koszt zbioru i transportu do najbliższego skupu, o kosztach produkcji i o jakimkolwiek zarobku na nich można zapomnieć.
Tegoroczny słaby sezon wynika z bardzo wysokiej podaży jabłek na rynku europejskim oraz z zapasów koncentratu z poprzednich lat. Czynniki te stanowią główne argumenty przemawiające na niekorzyść cen. Jeśli jednak chodzi o popyt na przemysł, tak naprawdę nie widać zmniejszenia zapotrzebowania na surowiec ze strony przetwórń. Większość z nich kupuje jabłka przemysłowe i tłoczy koncentrat.

Przemysł skupowany jest przez większość firm na rynku i tak naprawdę nie ma problemu z pozbyciem się go. Sporą jednak barierą w handlu stanowi zdrowy rozsądek. Sadownicy widzą, że ceny są niskie i szacują opłacalność zbioru owoców tego typu.

Złożyłem wniosek o rekompensatę, ale co to jest. Nie dość, że nie wiadomo tak do końca jak, co i ile… to jeszcze jeśli coś dostanę to dopiero w dalekiej przyszłości. A mam kredyty, bieżące opłaty i muszę za coś żyć. Co więc mam zrobić, realia zmuszają mnie do zbierania przemysłu. Może pieniądz śmieszny, ale pewny – mówi sadownik z okolic Grójca na Mazowszu.

Choć wyniki analiz sadowników są wszystkim dobrze znane i opłacalność pozostawia dużo do życzenia, wielu sadowników mimo to sprzedaje przemysł, często zmuszonych różnymi zobowiązaniami bankowymi. To powoduje błędne koło, z którego nie ma w tym roku tak naprawdę wyjścia.

Skoro surowiec trafia do basenów przetwórcy nie będą czuli potrzeby by podnosić ceny jabłek przemysłowych, sadownicy zaś nie będą mieli nawet szansy by na tym zarobić. Sytuacja życiowa będzie jednak ich zmuszać do wożenia przemysłu na skupy. I tak do końca sezonu…

Trzeba przyzwyczaić się do obecnej sytuacji i nie ma za bardzo co liczyć na wzrost cen jabłek przemysłowych. Ceny na obecnym poziomie od 14 do 18 groszy za kilogram pozostaną jeszcze długo –nawet do końca sezonu, a tegoroczne zakupy w niskich cenach i uzupełnianie zapasów już dają nieciekawą prognozę na kolejny rok.
 

 

 


 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE