Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Przedwynikowy szacunek zbiorów warzyw w 2016 r.

Od czasu wstępnego szacunku, opublikowanego przez GUS w lipcu, warunki wegetacji warzyw były korzystne. Temperatury dobowe były relatywnie wysokie, ilość opadów była dostateczna. To sprzyjało wyższemu plonowaniu.

Natomiast w ostatnim okresie ponownie odnotowano oznaki niedostatecznego nawilgocenia gleby i jeśli ten stan rozciągnie się na kolejne tygodnie, to może wpłynąć na obniżenie zbiorów późnych odmian warzyw.

Na obecnym etapie eksperci GUS łączną produkcję warzyw gruntowych oszacowali na 4,4 mln ton, zdecydowanie wyższym niż ubiegłoroczny (+17 proc.) i nieco wyższym od przewidywanego w lipcu.

W porównaniu do słabych zbiorów zeszłorocznych przewiduje się wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych. Największy wzrost ma dotyczyć zbiorów warzyw kapustnych i ogórków.

Szacunki zbiorów w roku 2016:

kapusta – 1,24 mln ton (poprzedni szacunek – 1,24 mln ton), wzrost w stosunku do zbiorów 2015 r. 17 proc.,

kalafiory – 236 tys. ton (poprzednio 230 tys. ton), wzrost rok do roku 22 proc.,

buraki ćwikłowe – 346 tys. ton (poprzednio 345 tys. ton), wzrost rok do roku 17 proc.,

marchew jadalna – 786 tys. ton (poprzednio 785 tys. ton), wzrost rok do roku 16 proc.,

cebula – 630 tys. ton (poprzednio 620 tys. ton), wzrost rok do roku 15 proc.,

pomidory – 260 tys. ton (poprzednio 255 tys. ton), wzrost rok do roku 10 proc.,

ogórki – 263 tys. ton (poprzednio 260 tys. ton), wzrost rok do roku 19 proc.,

pozostałe – 886 tys. ton (poprzednio 870 tys. ton), wzrost rok do roku 19 proc.

W przypadku warzyw, tak jak o tym pisaliśmy omawiając szacunku zbioru ziemniaków, tez pojawia się kwestia trafności tych przewidywań. GUS zastrzega, że ostateczne wyniki mogą odbiegać od przewidywanych ze względu na niewiadoma jaką jest dalszy przebieg warunków pogodowych.

W zeszłym roku wrześniowe przewidywania GUS wypadły bardzo dobrze. Rzeczywiste wielkości zbiorów nie różniły się o więcej niż 5 procent, a w siedmiu na dziewięc prezentowanych kategorii (włączając w to szacunek zbiorów ogółem) były mniejsze niż 3 procent. Ale już rok 2014 wypadł pod tym względem dużo słabiej. Tylko w dwóch przypadkach wrześniowe szacunki różniły się od rzeczywistych wielkości zbiorów o mniej niż 5 procent. W pozostałych były to różnice większe – nawet rzędu 20 procent (buraki).

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE