Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wzrost zużycia środków ochrony roślin

2012-02-29 09:30
Źródło: fresh-market.pl za wnp.pl i GUS (ik)

Wraz ze wzrostem cen produktów rolnych zwiększył się popyt na środki ochrony roślin ze strony producentów, którzy inwestują w rozwój swoich gospodarstw. Stosowanie środków ochrony roślin jest powszechnym zabiegiem w produkcji roślinnej, którego najważniejszym zadaniem jest uzyskanie maksymalnej wydajności produkcji rolniczej bądź ogrodniczej z jednego hektara.

BASF Polska dla potwierdzenia tezy dotyczącej rozwoju przemysłu agrochemicznego podaje, że rynek środków chemicznych dla rolnictwa w 2010 r. wart był 44,2 mld dolarów, a na ochronę upraw rolnictwo wydało w skali światowej 38,3 mld dolarów. Z analiz wynika, że na globalnym rynku miał miejsce wzrost wartości wydatków na rolnictwo w 2010 r. o 1,1 proc. Według dyrektora BASF w 2011 r. wzrost wydatków na ochronę roślin warzywnych, sadowniczych i rolniczych sięgnął 3 - 4 proc., czyli był bardziej dynamiczny niż wcześniej.

Najwięcej, czyli 44 proc., wydatków rolników na świecie stanowią herbicydy, 27 proc. insektycydy, a 26 proc. fungicydy. Najwięcej agrochemikaliów w roku 2010 na świecie zużyły USA, Brazylia oraz Japonia. Spośród firm, które dostarczały środków ochrony roślin na rynki światowe, najwyższą sprzadaż osiągnęła firma Syngenta, następnie Bayer i BASF. Poza pierwszą trójką znalazły się: Dow, Monsanto, DuPont, MAI, Nufarm, Chemical, FMC i Arysta.

Natomiast GUS opublikował dane liczbowe z Polski, zebrane w Powszechnym Spisie Rolnym w 2010 r. Przedstawione informacje dotyczą środków produkcji stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie. Jednym z podziałów, jaki można zastosować w przypadku środków ochrony roślin, jest podział na: preparaty owadobójcze, środki grzybobójcze i zaprawy nasienne, preparaty chwastobójcze, gryzoniobójcze oraz pozostałe środki.

Spośród gospodarstw prowadzących działalność warzywniczą, sadowniczą oraz rolniczą, blisko 60 proc. stosowało przynajmniej jedną z wymienionych grup środków. Powszechnie stosowano środki chwastobójcze, które znalazły się w użyciu aż w 91,5 proc. ankietowanych. W większości gospodarstw znalazły zastosowanie środki owadobójcze oraz grzybobójcze i zaprawy nasienne, czyli po około 60 proc. badanych gospodarstw. Środki gryzoniobójcze stosowało 16,5 proc. gospodarstw, a pozostałe - 3,8 proc.

Większość gospodarstw w Polsce stosuje średnio trzy środki ochrony roślin. Wyjątek stanowią gospodarstwa 1 - 2 ha, gdzie stosuje się przeważnie dwa środki ochrony roślin. Podobnie jest w przypadku producentów posiadających 2 - 3 ha upraw, gdyż ci stosują dwa do trzech preparatów. Ponad połowa gospodarstw w kraju o powierzchni powyżej 10 ha stosowała od trzech do pięciu środków ochrony roślin w zależności od celu ich działania. Znaczny odsetek użytkowników stosuje w swoich gospodarstwach trzy rodzaje środków ochrony roślin. Przy wzroście powierzchni rośnie ich liczba od ok. 24 proc. w gosp. 1-2 ha do ok. 42 proc. w gosp. o pow. 200-500 ha, a następnie maleje do ok. 26 proc. w gospodarstwach ponad 1000 ha.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE