Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl HURT

2008-06-28 00:00

Sezon zbioru truskawek powoli się kończy. Kolejny tydzień czerwca upłynął pod znakiem braku opadów. Taka pogoda powoduje, że na rynek trafia mniej truskawek o dobrej jakości, dlatego cena truskawek deserowych w minionym tygodniu utrzymywała się na poziomie około 7-8 zł/łubianka.

Susza powoduje też, że do skupów trafiają większe ilości truskawek gorszej jakości. Ceny truskawki przemysłowej, pod koniec bieżącego tygodnia kształtowały się na poziomie około 1,30 zł/kg za truskawki z szypułą i około 2,25 zł/kg za truskawki bez szypułki.

W ostatnim tygodniu czerwca zakończył się zbiór czereśni odmiany Burlat. Na rynku dominuje teraz odmiana Van. Cena Vana, w minionym tygodniu wahała się od 6 do 9 zł, w zależności od jakości owoców, ale także od tego jaka była podaż czereśni danego dnia. Koniec tygodnia upłynął pod znakiem zbyt małej podaży czereśni w stosunku do zgłaszanego popytu. O czereśnie, z odbiorcami krajowymi, konkurowali eksporterzy.

W minionym tygodniu utrzymał się trend spadkowy ceny kalafiorów zapoczątkowany 16 czerwca. Pomimo suszy, ilość kalafiorów trafiających na rynek rosła i stąd spadek cen. Piątkowa cena tych warzyw lokalnie spadła nawet do 1 zł/szt. (średnia cena wynosiła 1,50 zł/szt.).

W omawianym okresie można, w zasadzie, mówić o utrzymywaniu się wyższych cen pomidorów, przy czym zaznaczyć należy, iż ceny te nie są stabilne i podlegają wahaniom wynikającym zarówno z wpływu cyklu wegetacyjnego jak i czynników koniunkturalnych. Lekka zniżka ceny pomidorów w początku minionego tygodnia została szybko zniwelowana. Ceny z piątku to odpowiednio: pomidory wielkości B - średnio 2,88 zł/kg; pomidory BB - średnio 3,05 zł/kg. Najprawdopodobniej cena utrzymywana jest przez zwiększony popyt na polskie pomidory ze strony rynków zagranicznych oraz przez to, że producenci mają mniej pomidorów do zaoferowania.

Do papryki białej i zielonej dołączyła, w zeszłym tygodniu dołączyła papryka igołomska w cenie 4,50 - 5 zł/kg. Piątkowa cena papryki zielonej wynosiła około 3 zł/kg, natomiast papryki białej około 4,50 zł/kg.

W porównaniu do końcówki trzeciego tygodnia czerwca o kilkadziesiąt groszy spadła cena młodych buraków - w miniony piątek cena ta kształtowała się na poziomie około 1,30 zł/kg. Spadek ceny związany jest ze wzrostem podaży tych warzyw. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w tym roku ilość wysianych buraków jest mała, można się spodziewać, że ich cena nie powinna już znacząco spadać.

W miniony piątek cena młodej marchwi wynosiła około 1,70 zł/kg. Podaż młodej marchwi z polskich upraw rośnie, jednak na rynek trafia jej jeszcze zbyt mało aby zaspokoić popyt wewnętrzny i potrzeby eksportowe. Marchew z wczesnych zbiorów już się kończy a susza opóźnia proces wegetacji warzyw z późniejszych zasiewów. Od pogody zależy więc w głównej mierze, kiedy na rynek trafi większa ilość młodej marchwi.

Kolejny tydzień utrzymuje się stosunkowo wysoka cena fasolki szparagowej. W piątek pozostawała ona na poziomie średnio 7 zł/kg. Jak pisaliśmy, na rynku jest mało fasolki spod osłon i jest to wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych w kluczowym, dla wegetacji fasolki, okresie. Zimne noce i choroby zredukowały kwiat co przełożyło się na to, że zbiory fasolki szparagowej z tuneli foliowych są dużo niższe niż przeciętnie.

Przez cały czwarty tydzień czerwca trwał spadek ceny młodej kapusty. Był to wynik Bardzo dużej podaży kapusty, w wyniku której piątkowa cena osiągnęła poziom około 45 gr/kg. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie czerwca cena młodej kapusty wynosiła 1,10 zł/kg, co daje około czterdziestoprocentowy spadek ceny.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem