Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cebula – to może być droga końcówka sezonu

2016-01-21 13:00

Jak dotąd rynek cebuli w Polsce pozostawał stabilny. Ceny generalnie były dość wysokie (choć nie rekordowe), ale przez większość sezonu wahały się to nieco rosnąc, to spadając. W każdym razie nie mieliśmy do czynienia z wyraźnym trendem zwyżkowym, czego wielu uczestników rynku oczekiwało u progu bieżącego sezonu.

Bazą tych oczekiwań były informacje o niskich zbiorach cebuli w Polsce. przypomnijmy, że GUS oszacował je ostatecznie na 540 tys. ton, czyli na poziomie aż o 111 tys. ton (17 procent) niższym niż rok wcześniej.

Wieści o niskich zbiorach przyniosły skutki dwojakiego rodzaj. Po pierwsze od początku sezonu poziom cen był relatywnie wysoki. Widać to na naszym wykresie poniżej. Po drugie jednak spowodowało to wstrzymywanie sprzedaży większych partii cebuli w oczekiwaniu na wyższe ceny, a tym samym kumulowanie się  wyjściowo niskiej podaży na coraz krótszy okres pozostałego sezonu. Po trzecie wreszcie wysokie ceny na starcie sprawiły, że później trudno je było jeszcze podnosić.

Obecnie coś się zaczyna w cenach cebuli zmieniać. Od około tygodnia ceny te powoli się umacniają, aczkolwiek nie jest to jeszcze jakiś zdecydowany trend wzrostowy. Ceny sprzedażowe w dużym hurcie zmieniły się zaledwie, w tym czasie z 0,75 – 0,95 zł/kg na 0,80 – 1,00 zł/kg.

Ale z wieści jakie płyną z kraju i z zagranicy wynika, że może to być tylko wstęp do przyszłego, dużo bardziej dynamicznego wzrostu cen cebuli. Pierwsza sprawa – problemy z jakością zapasów, które skutkują mniejszą dostępnością ładnego handlowego towaru i presją na wzrost ich cen. Po drugie zaś ostatnia fala mrozów sprawiła, że wymarzło niemało cebuli zimowki. Takie wieści płyną nie tylko z Polski, ale także zza naszej wschodniej granicy. A to oznacza, że wiosną dłużej będzie musiał trwać handel cebulą „starą”. Innymi słowy bieżący sezon się wydłuży i wiosną będziemy mieli rynek wysokiego popytu, ale ubogi podażowo.

To zapowiada tytułową „drogą końcówkę” sezonu. Czy będą to ceny na poziomie tych z końca sezonu 2013/2014 (linia żółta na naszym wykresie), ze średnią 1,40 zł/kg na koniec maja 2014 roku. A może dojdzie do pobicia rekordu z końcówki sezonu 2009/2010 – średnia 1,85 zł/kg. Na razie bardzo za wcześnie na odpowiedź. Realny rozwój cen będzie zależał od kombinacji wielu czynników, w tym od  jednego z najważniejszych, czyli pogody.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE