Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Czy warzywa mogą zdrożeć?

2011-08-09 15:02
Źródło: fresh-market.pl (ms)

Faktycznie, tego lata pogoda nie sprzyja uprawom warzyw. Burze i ulewy utrudniają zbiory, a nadmiar wilgoci w połączeniu z upałami spowodował porażenie upraw chorobami grzybowymi i pleśnią. Jeśli złe warunki atmosferyczne utrzymają się w kolejnych tygodniach, niewątpliwie musi to znaleźć odbicie w spadku podaży warzyw na rynku. A niższa podaż zazwyczaj skutkuje wzrostem cen. Można więc wysnuć wniosek, że ceny warzyw pójdą w górę.

Jednak w bieżącym sezonie, jak się wydaje, najważniejszym czynnikiem decydującym o cenach warzyw jest popyt. Popyt w tym sezonie jest na bardzo niskim poziomie, tak niskim, że trudno to porównywać z poprzednimi latami. To właśnie ten niski popyt sprawił, że od początku sezonu obserwujemy dynamiczny spadek cen praktycznie wszystkich warzyw. Brak zainteresowania warzywami na rynku detalicznym pogłębiany jest niskim poziomem eksportu, zwłaszcza eksportu do Rosji. A rynek rosyjski nawet po zniesieniu embarga i wymogu certyfikatów na obecność E. coli nie jest zainteresowany polskimi warzywami. Rynek rosyjski boryka się z podobnie niskim popytem jak rynek polski.

W tej sytuacji nawet wysokie zapotrzebowanie na warzywa ze strony przetwórstwa może nie pomóc. Wydaje się, iż słaby popyt to zjawisko szersze, wykraczające poza rynek warzyw, że przyczyny powściągliwości konsumentów w zakupach są bardziej fundamentalne. Być może sytuacja ta wynika z tego co dzieje się w całej gospodarce, zarówno w kraju jak i na rynku międzynarodowym. Trudno wyrokować bez odpowiednich danych np. o zmianach w strukturze wydatków gospodarstw domowych. Jedno jest pewne, jak do tej pory szybki spadek cen warzyw nie pobudził popytu, nie zachęcił do większego ich kupowania. Popyt, na swoim niskim poziomie, okazał się mało elastyczny na pozostałe czynniki kształtujące rynek.  Można się zatem zastanawiać czy znajdą się kupcy na droższe warzywa przy niższej ich podaży. Tym bardziej, że w przypadku niektórych przynajmniej gatunków, gdy ceny wzrosną pojawi się konkurencja w postaci importu, tak jak to było rok temu w przypadku np. cebuli.

Wydaje się, że tak jak w całej pogrążonej w kryzysie gospodarce światowej, tak i na rynku świeżych warzyw mamy do czynienia z bardzo dużą niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji. W takim okresie nie można mieć pewności, że zadziała proste przełożenie: spadek podaży = wzrost cen.
 

Słowa kluczowe: warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem