Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Dieta obywatela UE

2007-11-15 00:00
Nowoczesny obywatel Unii ma szansę na długie życie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu, pod warunkiem, że będzie przestrzegał "eurodiety”. Jakie są jej założenia? O tym Irena Boguszewska z Serwisu Głosu Koszalińskiego.

Unia Europejska w trosce o zdrowie obywateli i zmniejszenie wciąż rosnących kosztów leczenia przeanalizowała przyzwyczajenia dietetyczne poszczególnych narodów i postanowiła je zmienić. W zjednoczonej Europie z jej ogromnymi różnicami trudno było wypracować jednolite wytyczne gwarantujące zdrowie obywatelom, udało się jednak to zrobić.

Kluczowe znaczenie ma wskaźnik wagi ciała zwany BMI. Oblicza się go dzieląc wagę ciała w kilogramach poprzez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach. Powinien on wynosić 21-22. Wynik poniżej 21 to prawdopodobieństwo niedowagi, a powyżej 22 – otyłości.

Bardzo ważnym punktem “eurodiety” jest zbilansowanie w diecie tłuszczy. Spożywane w niewłaściwej proporcji prowadzą do otyłości oraz chorób układu krążenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, że osobom pracującym fizycznie powinny one dostarczać 35 procent energii czerpanej z pożywienia, a prowadzącym siedzący tryb życia - poniżej 30 procent.

Należy zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 (występujących głównie w rybach morskich oraz w mleku karmiących matek), niezbędnych w profilaktyce chorób układu krążenia, zapobieganiu otyłości, zachowaniu dobrego wzroku. Powinniśmy częściej kupować tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź, halibut, makrela. 55 proc. energii powinniśmy czerpać z węglowodanów - głównie z produktów skrobiowych pełnoziarnistych, które zawierają również cenny błonnik.

Po cukry rafinowane, zwłaszcza sacharozę (obecną w słodkich napojach) nie powinniśmy sięgać częściej niż cztery razy dziennie. Zamiast nich lepiej jest jeść świeże owoce i warzywa. Tych Europejczycy jedzą stanowczo za mało, a przecież w połączeniu z bogatymi w błonnik węglowodanami (takimi jak pełnoziarniste płatki zbożowe i rośliny strączkowe) zapewniają odpowiednie dawki błonnika pokarmowego (co najmniej 25 g dziennie). Wysokobłonnikowa dieta zapobiega otyłości, a także z ogranicza rozwój cukrzycy.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie Serwisu Głosu Pomorza



Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem