Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Jeżyny

0000-00-00 00:00

Jeżyna – rodzaj Rubus sp. z rodziny różowatych obejmujący 400 gatunków krzewów. Systematyka rodzaju Rubus sp. jest bardzo skomplikowana i trudna ze względu na liczne mieszańce na Półkuli Północnej po strefę tropikalną; dorastają do 3 m wysokości; pędy pokryte kolcami (są też formy hodowlane – bezkolcowe); często owłosione lub ogruczolone, liście sercowe, półzimozielone lub zimozielone pojedyncze z kilkoma klapkami 3 – lub 5 – listkowe; kwiaty pięciokrotne z licznymi pręcikami i słupkami osadzonymi na wypukłym dnie kwiatowym, owoc złożony z kilku lub bardzo wielu soczystych pestkowców.

W Polsce szacuje się produkcję towarową uprawnej jeżyny na kilkaset hektarów. Największe plantacje zlokalizowane są w rejonie Gdańska, Wrocławia i Poznania. Produkcja krajowa może osiągać w skali całego kraju kilkaset ton. Większość jeżyny mrożonej produkowanej w Polsce pochodzi nie z plantacji uprawnych lecz jest zbierana w lasach, przy drogach i na polach.

Głównym producentem jeżyn w Europie są kraje b. Jugosławii (w tym szczególnie Serbia). Serbia też jest głównym eksporterem malin mrożonych do UE w ilości od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy ton.

Jeżyna bezkolcowa – jeżyna uprawna pochodząca od kilku gatunków dziko rosnących otrzymana przez krzyżowanie i w wyniku mutacji; krzewy najczęściej rozłogowe o długich pędach. Odmiany uprawiane w Polsce: “Thornfree”, “Thornless Evergreen”, “Gazda”, “Orkan”.

Jeżynomalina – roślina powstała ze skrzyżowania maliny i jeżyny, pędy kilkumetrowe, płożące się, pokryte kolcami’ liście 3 klapowe, opadające przed zimą, kwiaty w licznych kwiatostanach, różowe pojawiające się w początku czerwca, owoce zbliżone smakiem do deserowych jeżyn dojrzewają do połowy lipca. Krzewy są mało wytrzymałe na mróz.

Najczęściej spotykana odmiana to “Logan” powstała w wyniku skrzyżowania maliny omszonej (Rubus strigosus) z jeżyną kalifornijską (Rubus vitifolius). Mniej smaczna i znacznie bardziej plenna jest odmiana "Szkocka Tayberry".

Źródło: Wielka Encyklopedia Powszechna PWN i informacje własne fresh-market

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem