Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Kalisz – ziemniaki znów w dół

2014-03-10 13:02

Niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą uderzyła w polski eksport warzyw. Uderzyła na tyle mocno, że echa tego widoczne są dobrze także na rynku krajowym, w tym na lokalnych giełdach hurtowych. Oczywiście na giełdzie kaliskiej też.

W rezultacie zwiększyła się niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji, a to czyni handel podatnym na brak stabilizacji i częste wahania cen. Przykład mamy właśnie w Kaliszu. Na giełdzie tej krajowe warzywa z jesiennego zbioru powoli budowały swe ceny. Jeszcze w lutym widać było, że takie warzywa jak marchew, cebula czy ziemniaki odrabiają straty z wcześniejszego okresu i drożeją. Teraz dominują znów spadki.

Z krajowych warzyw jedynie buraki pokazały w minionym tygodniu zdolność do wzmacniania ceny, ale i tak nie dotarły do poziomu sprzed ostatniego spadku. W omawianym okresie ceny buraków przeszły bowiem z przedziału 0,70 – 0,80 zł/kg na 0,80 – 0,90 zł/kg (maksimum było 1,00 zł/kg). Minimalnie straty sprzed dwóch tygodni odrobiły także selery osiągając poziom cenowy 1,20 – 1,30 zł/kg.

Na stabilnym poziomie, wśród głównych warzyw z jesiennego zbioru, utrzymały się tylko ceny kapusty pekińskiej, za którą sprzedawcy żądają od 1,00 do 1,60 zł/kg zależnie od jakości. A ta jest mocno zróżnicowana.

Przechodzimy do strefy spadkowej giełdy w Kaliszu. Tu na pierwszym miejscu wymienić należy ziemniaki. Z mozołem odbudowywały one ceny dochodząc, w zeszłym tygodniu, do poziomu 8,00 – 12,00 zł za worek 15 kg. teraz znów jest 8,00 – 9,00 zł za worek. Mocno straciła także marchew. Był w lutym okres, gdy jej ceny sięgały 0,90 – 1,20 zł/kg. Pojawienie się masowego importu z Holandii sprawiło, że polska marchew znów jest po 0,70 zł/kg.  Cebula potaniała już w końcówce lutego. Potem jednak znów zyskała, osiągając poziom 0,90 – 1,00 zł/kg. Teraz ceny wróciły do tych lutowych – od 0,80 do 0,90 zł/kg.

Jeśli chodzi o ceny warzyw z nowego sezonu, to pomidory szklarniowe na razie utrzymały cenę 120,00 zł/karton 6 kg. Natomiast spadek kontynuowały ceny ogórków szklarniowych. Tym razem z poziomu 7,80 – 8,50 zł/kg ich ceny zeszły do 5,60 zł/kg. Są już zatem konkurencyjne wobec importu.

A szklarniowe ogórki importowane oferowano w Kaliszu po cenie analogicznej jak przed tygodniem – 6,70 zł/kg. Ale można się i tu spodziewać spadku, w przeciwnym razie import szybko zniknie z kaliskiego rynku jako niekonkurencyjny w stosunku do polskich ogórków.

Zmienił się natomiast przedział cen w jakim oferowane są importowane pomidory. W zeszłym tygodniu było to 40,00 – 42,00 zł/karton 6 kg, a teraz to 26,00 – 40,00 zł/karton 6 kg. Wynika z faktu, że znów dostępne są, obok hiszpańskich, tańsze pomidory z Maroka.

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE