Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Papryka – ceny nie są niskie, ale…

2015-04-17 18:03

Pojawienie się na rynku papryki holenderskiej nie doprowadziło do spadku cen konkurencyjnego towaru z Hiszpanii. Powodem był fakt, że podaż papryki w Holandii pozostaje wciąż ograniczona i jej ceny nie spadły.

Papryka hiszpańska zamiast tanieć podrożała, jako że na Półwyspie Pirenejskim sezon zimowo – wiosenny już się kończy i papryki zbiera się tam z tygodnia na tydzień coraz mniej. W dodatku utrzymuje się tam niesprzyjająca pogoda. Jest chłodno i to już od wielu tygodni, a to też negatywnie wpływa na wielkość bieżących zbiorów.

To wszystko przekłada się na sytuację na rynku polskim. Papryka hiszpańska wyrównała w górę do cen papryki holenderskiej. W rezultacie papryka czerwona i żółta z obu krajów oferowana jest w hurcie po 10,00 – 10,50 zł/kg. Papryka zielona jest nieco tańsza – ma ceny na poziomie 8,00 zł/kg, za to jest dostępna głównie ta z Holandii.

To dość drogo, jak na tę porę roku, ale jak już pisaliśmy wcześniej na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj) do rekordowych poziomów z lat poprzednich jeszcze trochę brakuje. przypomnijmy, że na początku kwietnia 2013 roku cena średnia czerwonej papryki z importu była na poziomie 14,50 zł/kg. Co więcej, jej cena spadła poniżej poziomu 10,00 zł dopiero w pierwszej dekadzie czerwca.

Na aukcjach hurtowych w Almerii ceny papryki są obecnie następujące: czerwona papryka California 1,20 – 1,67 euro/kg, żółta 0,50 – 0,76 euro/kg i zielona 0,20 – 0,69 euro/kg. Papryka Lamuyo ma zaś ceny: zielona 0,36 – 1,26 euro/kg, a czerwona 1,54 – 1,98 euro/kg.

Papryka czerwona oferowana jest przez holenderskich eksporterów ma ceny  14,00 – 14,25 euro/5 kg, zielona 8,50 – 8,75 euro/5 kg, a żółta 14,00 – 14,25 euro/5 kg. Ceny z końca marca, te z Holandii i z Hiszpanii można znaleźć pod linkiem podanym powyżej.

Z porównania tych cen widać, że papryka czerwona, zarówno hiszpańska, jak też holenderska utrzymała swe wcześniejsze ceny lub nawet nieco je umocniła. Po wtóre widać, że papryka żółta i zielona w Hiszpanii potaniała – powodem jest spadek jej jakości. Na rynku polskim przejawia się to tym, że dominuje tu już import z Holandii.

Zobacz więcej: Papryka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE