Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek cebuli – 36. tydz. br.

Według analityków portalu EastFruit w minionym tygodniu sytuacja na rynku cebuli w głównych krajach produkujących była pod znakiem aktywnej sprzedaży produktów nieodpowiednich do długoterminowego przechowywania. W rezultacie rolnicy zostali zmuszeni do obniżenia cen cebuli tych odmian, podczas gdy duże partie produktów nadających się do magazynowania praktycznie nie pojawiły się na wolnym rynku. Dlatego w większości krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu ceny cebuli albo nie zmieniły się w ciągu omawianego tygodnia, albo nadal spadały.

Najwyższe ceny cebuli odnotowano, jak poprzednio, w Polsce, choć pod koniec tygodnia spadły one do ​​28-38 centów za kg. Przypomnijmy, że ogólny trend jest taki, że ceny cebuli na polskim rynku niemal stale spadają od początku czerwca i w tym okresie zmalały trzykrotnie co do swej wartości.

W omawianym tygodniu Gruzja była jedynym krajem, w którym cena cebuli wzrosła. Na koniec okresu sprawozdawczego lokalni sprzedawcy byli w stanie sprzedawać swoje produkty w szerokim zakresie od 20 do 30 centów za kg. Cebula była nieco droższa w Mołdawii, a ceny na tym rynku osiągnęły maksymalnie 31 centów za kg.

Prawie identyczne ceny cebula miała na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Jednocześnie, jeśli w dwóch ostatnich przypadkach sytuacja nie uległa zmianie w porównaniu z poprzednim tygodniem, to na rynku białoruskim średnia cena przez tydzień spadła o 28 procent do zaledwie 19 centów za kg.

W krajach Azji Środkowej również odnotowano ujemny trend cenowy. W Tadżykistanie ceny kształtowały się w przedziale 18–21 centów za kg, a w sąsiednim Uzbekistanie rolnicy byli zmuszeni sprzedawać swoje produkty nawet taniej: 13-17 centów za kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE