Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek cebuli – 52. tydz. br.

Według analityków projektu EastFruit, w minionym tygodniu największe zmiany na rynku cebuli zaobserwowano w Azji Środkowej. Ceny cebuli nieznacznie spadły w Uzbekistanie, a rolnikom z Tadżykistanu udało się nieznacznie te ceny podnieść. W innych krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu sytuacja na rynku się nie zmieniła.

W Uzbekistanie zakres cen cebuli zmalał z powodu obniżenia ceny minimalnej do 14 centów za kg, podczas gdy maksymalna liczba na rynku pozostała taka sama - 18 centów za kg. Niemniej jednak średnia cena cebuli na rynku uzbeckim jest wciąż o 60 procent wyższa niż na początku listopada, kiedy ceny tych produktów zaczęły rosnąć. Tymczasem w Tadżykistanie ceny cebuli ponownie wzrosły do ​​17-20 centów za kg i już o 73 procent przekraczają wartości z początku listopada tego roku, kiedy ceny na tadżyckim rynku również zaczęły wzrastać. Z kolei tamtejsi rolnicy oczekują dalszego pozytywnego trendu cen cebuli i nie spieszą się ze sprzedażą swoich produktów.

W międzyczasie, ze względu na wzrost podaży produktów niskiej jakości w Federacji Rosyjskiej, tamtejsza cena minimalna cebuli ponownie spadła. Pod koniec tygodnia produkty te można było kupić od 15 centów za kg, a górna granica przedziału ceny, jak poprzednio, wynosiła 26 centów za kg. Jeszcze szerszy zakres odnotowano na rynku białoruskim: 14-29 centów za kg. Przeciwnie niż na Ukrainie, gdzie cebula była oferowana w węższym zakresie: od 22 centów za kg do 26 centów za kg.

W Polsce cebulę, jak poprzednio, sprzedawano w cenach 23–29 centów za kg, a ceny produktów importowanych z Holandii wahały się w granicach 31–36 centów za kg. Najdroższa cebula była oferowana na rynkach Mołdawii i Gruzji. Na tym pierwszym ceny osiągnęły maksymalnie 35 centów za kg, a na tym drugim 38 centów za kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE