Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek marchwi i ziemniaków – 7. tydz. br.

Według danych z monitoringu cenowego portalu EastFruit, ceny ziemniaków i marchwi zmalały w prawie wszystkich krajach objętych monitorowaniem.

Uczestnicy rosyjskiego rynku ziemniaków odnotowali znaczne pogorszenie jakości oferowanych produktów, co od razu skutkowało niższymi cenami. Ich średni poziom spadł o 8 procent, wracając do 18 centów za kg po tym, jak wzrósł tydzień wcześniej. W rezultacie ceny ziemniaków w Rosji wyrównały te w Tadżykistanie, gdzie ich średni wskaźnik utrzymywał się na stabilnym poziomie. Co więcej, ceny ziemniaków na rynku rosyjskim spadły już poniżej ubiegłorocznych.

Ceny ziemniaków spadły również na Ukrainie  - średnio o 8 procent, jako że lokalni producenci zwiększyli sprzedaż swoich zapasów, co miało negatywny wpływ na ceny. Ponadto zmniejszył się popyt na ukraińskie ziemniaki ze strony eksporterów tych warzyw. W rezultacie średnia cena ziemniaków na Ukrainie spadła do 24 centów za kg.

Negatywny trend cenowy widać było także na rynkach ziemniaków w Polsce i Gruzji, gdzie spadły one odpowiednio do 26 centów na kg i 28 centów na kg,. Najdroższe ziemniaki były oferowane w zeszłym tygodniu w Mołdawii, gdzie średnia cena pozostała prawie niezmieniona i wynosiła 29 centów za kg.

Aktywne zbiory młodej marchwi ponownie wywołały spadek cen tego warzywa w Tadżykistanie. Cena średnia znalazła się tam na poziomie ​​11 centów za kg. Negatywną dynamikę cen marchwi zaobserwowano również na Ukrainie i w Polsce, gdzie produkty krajowe potaniały średnio o 5 procent.

Ukraińscy rolnicy zwiększyli sprzedaż marchwi z magazynów, powodując spadek cen po dwóch tygodniach ich względnej stabilności. W rezultacie ich średni poziom spadł do 25 centów za kg.

Z kolei operatorzy polskiego rynku coraz częściej odnotowywali znaczne pogorszenie jakości lokalnej marchwi, a producenci byli zmuszani do ustępstw wobec klientów, obniżając ceny do poziomu średniego 40 centów za kg. Z kolei polscy kupcy byli coraz bardziej zainteresowani marchwią z importu. W rezultacie importerzy sprzedający marchew z Holandii byli w stanie podnieść swoje ceny maksymalne do 50 centów za kg.

Tymczasem ceny marchwi w Rosji nie wykazywały w omawianym okresie aż takiej zmienności. Rosyjscy rolnicy, jak tydzień wcześniej, oferowali swoje produkty średnio po  23 centów za kg. Nie odnotowano większych zmian także w Mołdawii (32 centy za kilogram) i Gruzji, która nadal była liderem pod tym względem wśród wszystkich krajów uczestniczących w monitorowaniu projektu EastFruit.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE