Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.

W minionym tygodniu eksperci projektu EastFruit nie odnotowali znaczących zmian na rynku okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych. Jeśli mówimy o zmianie średnich cen tych produktów w ciągu tygodnia, to w większości przypadków zostały one skorygowane w dół. Trend ten charakteryzował Polskę, Ukrainę, Rosję, Gruzję i Mołdawię, a jednocześnie w Tadżykistanie nastąpiła niewielka zwyżka. O ile w Polsce, Federacji Rosyjskiej i Mołdawii spadek cen pomidorów był nieznaczny, to w Gruzji i na Ukrainie ceny spadły gwałtownie.

Pod koniec omawianego tygodnia pomidory szklarniowe na Ukrainie były oferowane po 1,3 USD/kg średnio, w Gruzji zaś ich przeciętna cena spadła do 1,68 USD/kg. Jeśli mówimy o spadku cen w stosunku do poprzedniego tygodnia, to w tych krajach było to odpowiednio 17 i 11 procent.

Taka sytuacja, jak twierdzą operatorzy rynku była wynikiem spadku aktywności handlu i popytu. Według ekspertów zapotrzebowanie na te warzywa może jednak zacząć rosnąć gdy ceny staną się bardziej przystępne dla kupujących.

W trakcie minionego tygodnia sytuacja na rynku gładkiego ogórka szklarniowego była w analizowanych krajach niejednoznaczny. W szczególności specjaliści z EastFruit odnotowali spadek cen w krajach, w których nastąpił wzrost podaży ogórków z lokalnych szklarni. Tak stało się w Polsce, Rosji i Tadżykistanie, a ceny ogórków w tych krajach spadły o 6 – 8 procent w ciągu tygodnia. Na Ukrainie i w Gruzji ceny ogórków szklarniowych nieznacznie wzrosły, ale taki kierunek zmian był typowy tylko dla produktów importowanych, których ceny sprzedający starali się kształtować na jak najbliższym poziomie do cen lokalnych ogórków.

Popyt na ogórki szklarniowe pozostawał praktycznie niezmieniony przez cały tydzień, w większości przypadków sprzedawcy nie mogli go nazwać aktywnym.

Bardzo ważnym czynnikiem na rynku warzyw szklarniowych w najbliższej przyszłości będzie zwiększenie podaży ogórków z lokalnych upraw szklarniowych. Eksperci EastFruit zauważają również, że w większości monitorowanych krajów w marcu rozpoczyna się sezon rodzimych pomidorów szklarniowych, co z kolei z pewnością wpłynie na korekty cen sprzedaży tych warzyw. Znaczny wzrost podaży zarówno ogórków, jak i pomidorów na rynkach analizowanych krajów doprowadzi do spadku cen. To z kolei przełoży się na zdecydowany wzrost popytu ze strony kupujących.

Zobacz więcej: Ogórki zielone

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE