Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 2. tydz. br.

Ziemniaki

Według analityków projektu EastFruit najbardziej aktywny wzrost cen ziemniaków w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowano na Białorusi, gdzie produkty te zdrożały o 13 procent. Główny wzrost nastąpił jednak w segmencie ziemniaków niskiej jakości, który zdrożał o jedną trzecią, podczas gdy maksymalne ceny pozostały na poziomie 24 centów za kg.

Tymczasem najdroższe ziemniaki były nadal oferowane w Mołdawii i na Ukrainie. Na tym pierwszym rynku ceny nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim okresem i osiągnęły maksymalne limity 40 centów za kg, podczas gdy na Ukrainie pozostały na poziomie 28–37 centów za kg.

Sytuacja w innych krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu niewiele się zmieniła. W Rosji nadal oferowane były najtańsze ziemniaki w regionie, których ceny w dolnej granicy przedziału nie spadły poniżej 11 centów za kg. W Polsce ziemniaki rodzime były oferowane w cenie 26-33 centów za kg, a ceny produktów importowanych z Holandii lub Belgii nadal wahały się od 29-39 centów za kg. Jednocześnie w Gruzji ceny osiągnęły 35 centów za kg.

Tymczasem w krajach Azji Środkowej ziemniaki nieco potaniały. W Tadżykistanie ceny spadły do ​​21-25 centów za kg, aw Uzbekistanie do 20-25 centów za kg.

Marchew

W porównaniu z ziemniakami rynek marchwi był bardziej stabilny, a główne zmiany odnotowano w Gruzji, Polsce i Uzbekistanie. W tym samym czasie w pierwszych dwóch krajach ceny wzrosły, a na rynku uzbeckim - spadły.

Gruzja była liderem pod względem wzrostu cen marchwi, która podrożała tam średnio o jedną trzecią do 35-42 centów za kg. Marchew w Polsce, też zdrożała, choć mniej istotnie, tylko o 8 procent do 14–19 centów za kg. Tymczasem w Uzbekistanie ceny tych produktów spadły do ​​8–11 centów za kg, a rolnicy zaczęli już zbierać nowe plony marchwi.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje, sytuacja była względnie stabilna. W Tadżykistanie lokalni producenci również rozpoczęli kampanię zbiorów, ale ceny nie zmieniły się w porównaniu z końcem poprzedniego roku: 8-10 centów za kg. Najtańsza marchew w krajach Europy Wschodniej była nadal oferowana Na Ukrainie: 11-15 centów za kg. Sytuacja na rynku marchwi w Rosji niewiele się zmieniła, a lokalni sprzedawcy oferowali te produkty po 15-23 centach za kg. Przedział cenowy na Białorusi był nieco wyższy (19–24 centów za kg), a Mołdawia zajęła drugie miejsce pod względem cen marchwi (26–35 centów za kg).

w

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE