Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rośnie produkcja owoców tropikalnych

2012-11-13 08:00

Do grupy owoców tropikalnych zalicza się takiego owoce jak mango, ananasy, awokado, papaje oraz liczi, guawy czy owoc rambutanu. Około 90 proc. produkuje się obecnie w w państwach rozwijających się, a z roku na rok na świecie obserwowany jest wzrost popytu na te produkty.

Prawdopodobnie do 2014 r. wolumen światowego importu wzrośnie o 24 proc., a największą popularnością cieszą się wśród światowych konsumentów przede wszystkim ananasy, mango, awokado czy papaje. Wstępne dane szacunkowe na 2013 r. zakładają światową wielkość importu na poziomie nawet 3,6 mln ton, z czego około 2,6 mln ton, czyli około 81 proc. skierowane zostanie na rynki państw wysokorozwiniętych – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Głównym importer terem owoców tropikalnych od lat są Stany Zjednoczone, za nimi są kraje Unii Europejskiej oraz Japonia. Natomiast na największym producentem tych owoców są Filipiny, Indonezja czy Indie, jednak przy podziale gatunkowym sytuacja ta wygląda nieco inaczej. W przypadku zbiorów mango największym producentem na świecie są Indie, Tajlandia, czy Meksyk, dla ananasów odpowiednio Filipiny, Tajlandia czy Chiny. Owoce papai przede wszystkim zbierane są w Indiach, Brazylii czy Meksyku.

Szacunki FAO zakładają produkcji mango w 2014 r. wielkość 28,8 mln ton, co tym samym będzie stanowiło aż 35 proc. globalnej produkcji owoców tropikalnych. Natomiast produkcja ananasa w 2012 r. ma wynieść 18,7 mln ton, to jest około 23 proc. zbieranych na świecie owoców tropikalnych. Dla ananasów prognoza na 2014 r. zakłada wielkość produkcji na poziomie 18,7 mln ton, to jest około 23 proc. zbieranych na świecie owoców tropikalnych. Około 46 proc. produkcji skoncentrowana będzie w krajach Azji i Pacyfiku, a największym światowym producentem pozostanie nadal Kostaryka z około 29-proc. udziałem globalnym rynku. Ponadto 16 proc. światowych zbiorów ananasów będzie pochodziło z państw afrykańskich. Globalny poziom importu w 2014 r. wzrośnie wobec obecnej sytuacji o 1,7 proc. do wolumenu 1,5 mln ton, a największe ilości kierowane będą podobnie jak obecnie do Stanów Zjednoczonych - około 586 tys. ton. Ostatnie dziesięć lat to okres znaczącego wzrostu produkcji papai na świecie, największy wzrost w zbiorach odnotowały Brazylia i Indie. Kolejne lata to przewidywany czas dalszego wzrostu, a w 2014 r. szacunki zakładają wolumen zbiorów na poziomie 13 mln ton. Spodziewane za dwa lata światowe zbiory awokado to prognozowane 3,9 mln ton.

FAO również podaje, że największymi importerami owoców tropikalnych w 2014 r. nadal będą kraje rozwinięte – przede wszystkim Stany Zjednoczone i Unia Europejska, gdzie zwiększy się zapotrzebowanie na tego typu produkty.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE