Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Uzbekistan – czereśnie na Bliski Wschód?

Według źródeł handlowych na Bliskim Wschodzie rośnie zainteresowanie importem czereśni z Uzbekistanu. Pierwsze próby zakupu tych produktów miały miejsce w 2018 roku, ale zakończyły się niepowodzeniem.

Importerzy uważają niską cenę za główną zaletę uzbeckich wiśni. Ta korzyść jest jednak natychmiast tracona na tle bardzo drogiej logistyki z Uzbekistanu. Jednocześnie brak szybkiego schładzania zebranych owoców i doświadczenia w pracy z nimi w celu dostarczania na odległe rynki o wysokich wymaganiach jakościowych sprawiają, że produkty te są nieatrakcyjne dla importerów. Do czasu wejścia na rynek uzbeckiej czereśni zbyt duża ich część musi zostać odrzucona. Importerzy zauważają również, że kalibracja czereśni w przypadku dostaw na rynki takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska powinna być znacznie lepsza.

Do chwili obecnej nabywcy owoców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie widzą alternatywy dla czereśni z Turcji, która ma doskonałą jakość, niską cenę, a dostarczanie tych owoców na rynki krajowe zostało dokładnie opracowane. Jak dotąd uczestnicy rynku nie wiedzą, jak rozwiązać problemy logistyczne Uzbekistanu związane z dostawą czereśni do regionu, ponieważ ich zdaniem transport powietrzny sprawia, że czereśnia stanie się niekonkurencyjna cenowo. Niszą na tym rynku są tylko kwietniowe transporty czereśni z Uzbekistanu, zwłaszcza w pierwszej połowie tego miesiąca.

Analitycy EastFruit wskazują, że Turcja zaczyna dostarczać czereśnie na rynek ZEA pod koniec kwietnia, podczas gdy główna masa eksportu jest realizowana w czerwcu. W drugiej połowie lipca Kanada, która w tym czasie jest praktycznie wyłącznym dostawcą czereśni do kraju, wchodzi na rynek ZEA. W tym samym czasie Stany Zjednoczone dostarczają duże ilości czereśni do Arabii Saudyjskiej. Stany Zjednoczone i Kanada dostarczają czereśnie na Bliski Wschód w sierpniu, ale ich ilość znacznie się zmniejsza. Najtrudniejszy okres to wrzesień - październik, kiedy to owoce te praktycznie nie są dostarczane do regionu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE