Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 27 luty 2020. Od wczoraj dodano 3278 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Analiza cen fresh-market.pl (02-08.02.2009)

Analiza cen fresh-market.pl (02-08.02.2009)
  |  
Początek lutego nie przyniósł do Polski zimy. Na koniec pierwszego tygodnia lutego można wręcz mówić o pogodzie wiosennej. Taka sytuacja miała wpływ na rynek świeżych warzyw rodzimych, osłabiając wpływ pogodowego czynnika sezonowego na ich ceny.

Jeżeli chodzi o jabłka, to miniony tydzień nie przyniósł żadnych zmian. Ceny jabłek w zasadzie pozostają na niezmiennym poziomie: 50-60 gr/kg jabłka odmian czerwonych; 60-65 gr/kg Idared; 1,00-1,30 Golden i Mutsu (jabłka kal. 7+; bez opakowania). Istotnym czynnikiem w tym segmencie rynku był spadek ilości jabłka eksportowanego do Rosji. Na rynku rosyjskim polskich jabłek jest dużo, a ponadto mrozy w Rosji wstrzymują handel.

Jeśli chodzi o krajowe warzywa, miniony tydzień upłynął pod znakiem lekkich korekt przeciętnych cen warzyw kapustnych, buraków i selerów. Wyjątkiem była kapusta włoska, której na rynku jest bardzo mało. Kapusta przechowywana w chłodni jeszcze nie trafia na rynek, gdyż producenci oczekują na dalszy wzrost ceny.

Mniej jest na rynku porów, zwłaszcza, że rosnący kurs euro blokuje napływ porów importowanych. Podobnie jest z marchwią. Importowana marchew wyraźnie zdrożała i jest jej mniej na rynku. Rośnie więc cena polskiej marchwi, ale tylko tej wysokiej jakości, gdyż właśnie na taką jest obecnie duży popyt. Ponieważ w czwartek sytuacja na rynku walutowym się poprawiła (z punktu widzenia importerów oczywiście), a w piątek było jeszcze lepiej, to jest nadzieja, iż import warzyw znów nabierze rumieńców.

Pomimo, że złotówka od dłuższego czasu traciła do euro i dolara, w zeszłym tygodniu ceny warzyw importowanych takich jak ogórki, pomidory, papryka czerwona i brokuły malały lub pozostawały stabilne. Wyjątkiem była sałata lodowa.

Stabilne pozostawały też ceny owoców cytrusowych: mandarynek, pomarańcz i cytryn.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.