Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 27 luty 2020. Od wczoraj dodano 2877 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Analiza cen fresh-market.pl (25-29.10.2010) – warzywa

Analiza cen fresh-market.pl (25-29.10.2010) – warzywa
  |  
Kończy się październik i z rynku powoli znikają krajowe warzywa ciepłolubne. W minionym tygodniu skończył się już sezon na czerwoną paprykę. Pozostała tylko papryka z Hiszpanii z cenami od 20 do 25 zł/karton 5 kg. Coraz mniej na rynek trafia pomidorów, ogórków, kalafiorów i brokułów. Jeśli chodzi o pomidory i ogórki to sezon potrwa jeszcze około dwóch tygodni, nieco dłużej trwać będą zbiory kalafiorów i brokułów. Jednak wszystko zależy od pogody. Szybkie przyjście zimy, jak w minionym roku, może przerwać zbiory wcześniej.

W omawianym okresie wzrosły zarówno ceny ogórków spod osłon, do 4,00 – 5,00 zł/kg, jak i pomidorów – 28 zł/karton 6 kg BB i 26 zł/karton 6 kg B. W przypadku ogórków wzrost cen powodowany był spadkiem podaży i wyższymi cenami importu. Hiszpańskie ogórki długie kosztowały w minionym tygodniu 40 – 42 zł/karton 4,5 kg. Jeśli chodzi o pomidory, to przy mniejszej podaży, utrzymywał się duży popyt ze strony Rosji, z jednoczesnym wzrostem popytu na rynku krajowym.

Ceny brokułów i kalafiorów były w omawianym okresie na poziomie 2,00 – 2,50 zł/szt. (z kartonem), choć wyjątkiem były okolice Zamościa, gdzie brokuły były wciąż tańsze – od 1,60 zł/szt.

Zmiany cen w segmentach warzyw kapustnych i korzeniowych nie były w końcówce października duże, jednak można je uznać za znaczące o tyle, że mogą być początkiem istotnych trendów. W minionym tygodniu zdrożała mianowicie kapusta biała. Jej cena była najczęściej na poziomie 0,80 zł/kg, o 0,10 zł/kg więcej niż do tej pory. Podobne tendencje zarysowały się w cenach kapusty pekińskiej. Choć jeszcze wiele firm skupowało ją po 1,00 – 1,10 zł/kg, to były rejony, gdzie cena skupu wynosiła 1,30 – 1,50 zł/kg, a presja na zwyżkę ze strony producentów rosła.

Potwierdził się również trend wzrostowy cen pietruszki. Coraz częściej trzeba było płacić za nią 1,80 – 2,00 zł/kg. Na rynku coraz wyraźniej widać wpływ jaki na ceny mieć będzie fakt słabych tegorocznych zbiorów. Widać, że wielu producentów, w oczekiwaniu wyższych cen wstrzymuje sprzedaż warzyw.

Na razie sytuacja ta nie dotyczy cebuli. Tu nastąpiła wręcz korekta cen w dół. Za cebulę krajową płacono najczęściej 0,90 – 1,00 zł/kg, choć były rejony z wyższymi cenami – do 1,20 zł/kg. Generalnie widać jednak, że konkurencja ładniejszej cebuli z Holandii zbiła popyt na cebulę krajową. Obecny import cebuli jest dużo większy niż przed rokiem, ceny są porównywalne do cebuli polskiej. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to ceny polskiej cebuli pozostaną stabilne przynajmniej do końca roku. Jednak Polska ma silnych konkurentów do holenderskiej cebuli – Rosję i Niemcy. Popyt rosyjski również jest wyższy niż rok temu, a to właśnie wielkość tego popytu w dużym stopniu wpływa na wysokość cen holenderskiej cebuli na rynku europejskim.

W ostatnim tygodniu października utrzymywało się duże zainteresowanie ziemniakami, przy czym ceny pozostały stabilne, od 0,60 – do 0,80 zł/kg w zależności od jakości, odmiany i sprzedawanej ilości. Tak jak wcześniej droższe ziemniaki były w Małopolsce i w okolicach Sandomierza – do 1 zł/kg. Przyczyną oczywiście była niska podaż i konieczność sprowadzania ich z innych rejonów kraju.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.