Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Argentyna – mniej czosnku w San Juan

San Juan to druga, pod względem ilości uprawianego czosnku, prowincja Argentyny. Pierwsze miejsce zajmuje prowincja Mendoza, gdzie areał upraw czosnku to ponad 8600 ha (92 proc. krajowej powierzchni upraw czosnku). W San Juan jeszcze w sezonie 2006/2007 uprawiano ponad 2800 ha czosnku, potem areał spadł do około 1700 ha. W sezonie bieżącym powierzchnia ta skurczyła się jeszcze bardziej i to, można powiedzieć, że dramatycznie, bo do zaledwie 700 ha. Nie mniej to i tak więcej niż zajmują uprawy czosnku w trzeciej argentyńskiej prowincji, Buenos Aires, gdzie areał wynosi 290 ha.

Do początku zbiorów czosnku w San Juan zostało około 45 dni. Początek października to czas, gdy na rynek trafia, z tej prowincji, czosnek biały zwany Chińskim. Potem w listopadzie na rynek wejdzie inny biały czosnek (o charakterystycznych asymetrycznych główkach), a w grudniu czosnek zwany Colorado, o fioletowych ząbkach.

Jeśli chodzi o tegoroczne zbiory czosnku w San Juan, to wiadomo oczywiście, że będą sporo niższe. Przyczyna – wspomniany spadek powierzchni uprawy spowodowany rosnącymi kosztami produkcji i niskimi cenami na światowym rynku w ostatnich latach. Wiadomo już także, że w tym roku wysoka będzie jakość czosnku, a jego główki będą miały dobre rozmiary, takie jakie preferuje międzynarodowy rynek (ocenia się, że ponad 50 proc. zbiorów znajdzie się w klasie wielkości główek „średnia”, a aż 30 proc. w klasie „duża” . Nie ma też problemu z chorobami i porażeniem grzybami, co w zeszłym roku było plagą upraw w San Juan.

W związku z tym eksperci przewidują, że choć areał jest mały, to plony będą dobre, a czosnek z San Juan będzie uzyskiwał też dobre ceny. Producenci są ostrożniejsi w ocenach i mniej optymistyczni. Wskazują na wspomniane wysokie koszty, które pogarszają rentowność upraw, a także na fakt, iż ceny na światowym rynku są od dłuższego czasu stabilne i nie za wysokie.

Eksporterzy z San Juan wciąż ostrożnie podchodzą do kwestii cen. Wiedzą, że koszt eksportu skrzynki czosnku będzie przynajmniej na poziomie 26 USD. Rok temu średnia cena była na poziomie 23,35 USD. Czosnek mniejszy miał ceny od 18,00 USD, a średni 28 USD. Za ładny i duży czosnek płacono 33 USD. Jeśli zatem potwierdzą się oczekiwania co do rozmiarów i jakości tegorocznego zbioru to ceny mogą być faktycznie niezłe. Kluczowym czynnikiem jest zatem pogoda. Musi ona pozostać korzystna do zbiorów i w ich trakcie. Wtedy dobrej jakości czosnek będzie można dłużej przechowywać i czekać na wzrost cen.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE