Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Bawaria (Niemcy) też ma problem z ziemniakami do przetwórstwa

Podczas gdy sprzedaż ziemniaków stołowych gwałtownie wzrosła w pierwszej połowie roku, produkcja frytek stagnowała. Wynika to z faktu, że mrożone frytki są w dużej mierze produkowane dla branży gastronomicznej. Ze względu na stagnację popytu maszyny stoją teraz nieruchomo lub pracują się wolniej - a ziemniaki frytkowe muszą być przechowywane.

Ponieważ bulwa uprawiana do głębokiego smażenia jest bardzo duża, biała i mączna, nie może na rynku świeżym zastąpić ziemniaków z regionu, które stały się rzadkością na półkach supermarketów. Jeśli nie zostanie przetworzona w ciągu najbliższych kilku tygodni, skończy się to wysokimi rabatami cenowymi w fabryce skrobi, paszy lub biogazowni. Ziemniaki te nie zostały wyhodowane w tym celu, ale w przeciwnym razie istnieje ryzyko zmarnowania żywności.

„Podaruj sobie: frytki!”

Niezależnie od tego, czy w stołówce, w restauracji, w ogródku piwnym czy na basenie na świeżym powietrzu - przy każdej porcji frytek konsumenci pomagają zapewnić to, że rolnicy z regionu będą mogli wykorzystać ziemniaki zgodnie z przeznaczeniem. Inicjatywa marketingowa Bayerische Kartoffel uważa również, że frytki są warte kampanii i promuje popularne wyroby ziemniaczane w ramach spotlight’owej kampanii „Gönn Dir: Pommes!”. Własna pieczęć jakości firmy i nagroda „Geprüfte Qualität Bayern” gwarantują, że ziemniaki zostały wyprodukowane, przetworzone, przechowywane i pakowane w 100 procentach w Bawarii. Pod hashtagiem #essenausbayern Bawarskie Stowarzyszenie Rolników promuje również solidarność z gospodarką regionalną (wiejską).

Starty na wszystkich etapach łańcucha logistycznego

Od początku pandemii Covid 19 (początek marca) przemysł frytek odczuł już kryzys sprzedaży. „Niezależnie od tego, czy są to producenci, przetwórcy czy handlowcy - szkody zostały poniesione na wszystkich etapach łańcucha logistycznego. Chcemy jak najszybciej przyczynić się do powrotu sprzedaży do jej zwykłego poziomu i mamy nadzieję, że rynek się odrodzi. Inicjatywa mająca na celu poprawę sytuacji”, wyjaśnia Johann Graf, dyrektor zarządzający Bayerische Kartoffel.

Według Grafa inicjatywa ta nie polega na ratowaniu starych ziemniaków w ostatniej chwili, ale skupia się głównie na nadchodzących zbiorach. „Większość zeszłorocznych frytkowych ziemniaków została już wykorzystywana alternatywnie - jako skrobia, biogaz, pasza dla zwierząt itp. To rozwiązało problem ilościowy, ale nie stratę finansową dla przemysłu. Z tego powodu jest to szczególnie ważne odpowiednio wcześnie zareagować na zwiększone wyzwania związane z nowymi zbiorami.

Znaczne wzmocnienie regionalizacji

Podsumowując, Johann Graf z optymizmem patrzy w przyszłość, zarówno w odniesieniu do żywności, jak i towarów przemysłowych. „Na rynku ziemniaków stołowych regionalizacja została znacznie wzmocniona. W ten sposób ziemniak po raz kolejny udowodnił, że jest wszechstronnym podstawowym pożywieniem”. W sektorze przemysłowym bardziej krytycznie ocenia obecną sytuację: „Wszyscy zarabiali pieniądze i inwestowali, ponieważ przemysł ziemniaczany dobrze się rozwinął. To samo należy robić teraz. Jestem jednak przekonany, że przemysł frytkowy również przezwyciężyć kryzys”.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE