Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3615 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka wysoka pod ochroną?

Borówka wysoka pod ochroną?
  |  

Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej wystąpiło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pomoc w rejestracji środków do ochrony chemicznej dla borówki. 

Obecnie prawo, które obowiązuje w Polsce nie dopuszcza stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin w uprawie borówki wysokiej, co bezpośrednio powoduje duże straty spowodowane przez choroby grzybowe.

Zgodnie z polskim prawodawstwem o rejestrację środka ochrony dla danego produktu występuje producent środka. Niestety w rzeczywistości producenci nie są tym zainteresowani, gdyż koszty rejestracji są zazwyczaj wyższe niż ewentualne zyski ze sprzedaży.

Dotychczasowe próby czynione przez plantatorów, które miały zainteresować firmy chemiczne tym tematem okazały się bezskuteczne, a koszty rejestracji poniesione przez plantatorów niemożliwe.

Dlatego też jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z artykułu 49 Ustawy o ochronie roślin poprzez potraktowanie uprawy borówki jako małoobszarowej i wydanie zezwolenia na stosowanie przynajmniej kilku podstawowych preparatów.

Źródło: fresh-market.pl, na podstawie informacji Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.