Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówki amerykańskie coraz popularniejsze w Europie

Borówki amerykańskie coraz popularniejsze w Europie
  |  

Ostatnie lata to okres rozwoju światowego rynku borówki amerykańskiej. Produkcja tych owoców rośnie przede wszystkim dzięki coraz większym uprawom w UE, a także w USA i krajach Ameryki Łacińskiej.

Obecnie w UE najwięcej borówek produkuje się w Niemczech i Polsce – w 2009 roku produkcję w tych krajach szacuje się odpowiednio na 8,0 tys. ton i 7,0 tys. ton. Spore ilości zbierane są także w Hiszpanii – w bieżącym roku to około 5,0 tys. ton, a także we Francji i Holandii – po ok. 2,5 tys. ton. W porównaniu z 2003 r. produkcja we wszystkich wymienionych krajach praktycznie podwoiła się. Wielkość zbiorów borówek w 2011 roku na całym świecie prognozuje się na ok. 540,0 tys. ton, co w porównaniu do danych z 2005 roku – 180,0 tys. ton będzie oznaczało trzykrotnie większą produkcję. Jeśli rozwój upraw borówek będzie nadal tak dynamiczny to światowa produkcja w 2015 roku może przekroczyć nawet 680,0 tys. ton. W przypadku borówek produkowanych w UE trafiają one w zasadzie na lokalny, europejski rynek. Borówki z Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Polski tafią przede wszystkim do Niemiec i Wlk. Brytanii.

Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie FAMMU/FAPA

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku owoców na konferencji Fresh Market 2009

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.