Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 26 luty 2020. Od wczoraj dodano 3187 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Burak ćwikłowe – czy może być drożej?

Buraki ćwikłowe
  |   Źródło:
Ceny buraków ćwikłowych w tym sezonie, delikatnie mówiąc, producentów nie zachwycają. A czy jest szansa na poprawę w tym względzie, choćby i w niewielkim stopniu?

Ceny buraków ćwikłowych pozostają niskie od dawna. Oczywiście chodzi o hurt, choć i w detalu nie płaci się za te warzywa zbyt dużo. Pozytywną kwestią, z punktu widzenia producentów jest to, że ceny buraków już nie spadają.

Na obecnym poziomie ceny te w dużym hurcie pozostają od końca września. W tym czasie marchew, pietruszka i selery jeszcze sporo straciły. Buraki wypadają więc na tym tle nieco lepiej. Zresztą również poziom cenowy, na którym się obecnie znajdują nie jest jeszcze rekordowo niski.

Jak widać na wykresie przedstawiającym średnie hurtowe ceny mytych buraków ćwikłowych, gorzej było jesienią 2011 roku. Teraz, w dużym hurcie za myte buraki płaci się 0,35 – 0,50 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i jakości towaru. Wtedy ceny zaczynały się od 0,20 zł/kg.

Marna to pociecha, ale zawsze jakaś. Nie mniej producenci bieżącymi cenami zachwyceni być nie mogą. Pytanie, czy jest szansa na poprawę tej sytuacji? Z wykresu wynika, że raczej niewielka i na pewno jeszcze nie w najbliższych dniach.

Jednak pewna możliwość się rysuje. Zależy to oczywiście od skorelowania się kilku czynników. Pierwszy z nich to termin zakończenia zbiorów. Jeśli nastąpi to już niedługo, a do tego przez rynek w miarę szybko „przesypią się” te buraki, które nie miały szansy trafić do przechowania, to niewątpliwie szanse na choćby niewielką zwyżkę będą większe.

Chodzi bowiem o to, aby z rynku, we w miarę krótkim okresie, zniknęła sezonowa nadwyżka towaru. Obojętnie czy przez sprzedaż na rynku warzyw świeżych, czy do przemysłu. Jeśli zostaną już tylko buraki przeznaczona do przechowywania, a do tego przyjdzie prawdziwa zima (nie taka, jak w zeszłym roku), to ceny powinny przynajmniej minimalnie wzrosnąć. Tak było choćby na początku grudnia zeszłego roku oraz w roku 2010.

Podobne
Buraki ćwikłowe
2014-10-14 08:00
Buraki – ceny niskie, ale…
Ceny buraków ćwikłowych są niskie i producenci tych warzyw zadowoleni być nie mogą. Warto jednak spojrzeć na ten problem nieco szerzej.
czytaj więcej
Import buraków ćwikłowych
2014-10-10 10:00
Import buraków w I półroczu 2014 r.
Prezentujemy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące importu w I półroczu 2014 roku buraków sałatkowych, salsefii, selerów, rzodkiewek i podobnych korzeni jadalnych z wyjątkiem marchwi i rzepy (świeżych lub schłodzonych).
czytaj więcej
Eksport buraków ćwikłowych
2014-10-10 08:00
Eksport buraków w I półroczu 2014 r.
Prezentujemy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące eksportu w I półroczu 2014 roku buraków sałatkowych, salsefii, selerów, rzodkiewek i podobnych korzeni jadalnych z wyjątkiem marchwi i rzepy (świeżych lub schłodzonych).
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2014-08-29 17:03
Co dalej z cenami buraków?
Obniżki cen nie ominęły w ostatnim miesiącu również buraków ćwikłowych. W tym wczesnym okresie sezonu nie jest to czymś nadzwyczajnym. Pytanie jednak co będzie dalej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.