Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2014 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Start  »  Burak poniżej oczekiwań

Burak poniżej oczekiwań

Buraki ćwikłowe
  |   Źródło:
Buraki ćwikłowe, na tle innych warzyw korzeniowych, radziły sobie całkiem nieźle pod względem cenowym. Czyżby i one miały zaliczyć epizod zniżkowy?

Pogorszenie koniunktury na rynku buraków ćwikłowych jest już w zasadzie faktem. Ceny tych warzyw w dużym hurcie spadły w ostatnich dniach. Dla cen buraków mytych spadek ten wyniósł około 9 procent. Obecnie więc ceny sprzedażowe tych warzyw znajdują się w przedziale 0,70 – 0,90 zł/kg.

Do początku marca buraki radziły sobie na naszym rynku całkiem dobrze. Ich ceny były wyższe niż w dwóch poprzednich sezonach. Sięgały pułapu z bardzo dobrego sezonu 2010/2011. Widać to na wykresie poniżej.

 

Jednak już wcześniej mało prawdopodobna wydawała się możliwość powtórki tego, rekordowego pod względem cen, sezonu. Od początku marca średnia cena w dużym hurcie nie podążała już śladem wytyczonym w roku 2011.

Wiadomo zatem było, że szybko maleje prawdopodobieństwo scenariusza „optymistycznego” z naszej prognozy, którą publikowaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl na początku bieżącego roku. Za to ceny rzeczywiste niemal idealnie dopasowywały się do wariantu „pesymistycznego”. Widać to na drugim wykresie, poniżej.

 

Co prawda ten scenariusz nie przewiduje osłabienia cen, jakie widzimy obecnie. Trzeba jednak pamiętać, że krzywa prognozy jest „wygładzona”. Nie mniej obecna obniżka cen może niepokoić. Analogiczny trend widzimy równolegle na rynku holenderskim, gdzie ceny eksportowe buraków spadły o 0,10 – 0,20 euro na worku 10 kg i teraz za taki worek płaci się tam 2,00 – 2,20 euro. Dla obu rynków obecne ceny są nieco poniżej oczekiwanego poziomu. Tym bardziej, że krzywa prognozy wskazywałaby na to, iż przed nami okres wzrostu cen buraków.

Podobne
Łódzkie - buraki trochę słabiej
2014-03-18 14:11
Łódzkie - buraki trochę słabiej
Jak kształtują się ceny warzyw korzeniowych w woj. łódzkim?
czytaj więcej
Małopolska - mniejszy popyt na buraki
2014-03-14 15:00
Małopolska - mniejszy popyt na buraki
Jak kształtują się ceny warzyw korzeniowych w Małopolsce?
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2014-03-12 08:00
Buraki – gorąca końcówka sezonu?
Czy w segmencie buraków ćwikłowych na rynku warzyw świeżych czeka nas gorąca końcówka sezonu?
czytaj więcej
Ceny warzyw w Poznaniu
2014-03-07 10:00
WGRO Poznań – droższe buraki
Giełda poznańska uniknęła spadków cen krajowych warzyw z jesiennego zbioru, jakie notowano na niektórych lokalnych rynkach hurtowych. Wystąpiło natomiast inne podobieństwo – wzrost cen buraków ćwikłowych.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.