Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2659 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny borówek na świecie mogą spaść

Borówki
  |   Źródło:
Światowe ceny borówek w 2020 roku mogą być najniższe w historii.

Analitycy EastFruit ściśle monitorują trendy na światowym rynku borówek, aby ocenić perspektywy cenowe tej jagody. Teraz głównym pytaniem jest, co rośnie szybciej - produkcja borówki amerykańskiej czy jej konsumpcja. Bowiem w czasie, gdy produkcja zaczyna rosnąć szybciej niż konsumpcja, ceny zaczynają spadać, aby ponownie stymulować wzrost konsumpcji.

„Pomimo faktu, że europejski sezon borówek jeszcze się nie rozpoczął, można już podsumować pośrednie wyniki kampanii eksportowej półkuli południowej. I widzimy pierwsze oznaki nasycenia rynku, nawet bez uwzględnienia problemów z koronawirusem”- mówi Andrij Jarmak, ekonomista w dziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Jeszcze przed odkryciem koronawirusa ceny hurtowe borówek w Chile, Peru i USA były już najniższe w historii, mimo że przez bardzo długi czas pozostawały względnie stabilne od listopada do marca. Po gwałtownym spadku popytu na borówki w Chinach, podobnie jak konsumpcji w wielu innych krajach, z powodu załamania się branży turystycznej, ceny znalazły się pod jeszcze większą presją”, zauważa Andrij Jarmak.

Oprócz koronawirusa najważniejszym powodem obniżenia ceny borówek była bardzo aktywna ekspansja jej produkcji w wielu krajach świata. Na przykład, według EastFruit, Peru w roku kalendarzowym 2019 ponownie zwiększyło eksport tych jagód o prawie 70 procent i wprowadziło więcej borówek na rynki zagraniczne niż Chile - około 125 tysięcy ton! Tak więc po raz pierwszy od wielu lat nastąpiła zmiana lidera światowego rynku borówek. Jednak inne kraje, takie jak USA, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Polska, a nawet Ukraina, nadal dość intensywnie zwiększały wielkość eksportu.

„Wcześniej tempo wzrostu popytu na borówki w przybliżeniu odpowiadało tempu wzrostu produkcji, ale w ostatnich latach bilans ten został zakłócony. Teraz jest już oczywiste, że popyt zwalnia, a produkcja wręcz przeciwnie, rośnie szybciej. Dlatego ceny borówek trzeba po prostu obniżyć, aby uruchomić inny kanał sprzedaży - przetwarzanie tych owoców. Znacząco zwiększy to sprzedaż i ustabilizuje ceny na jakiś czas, ale na innym, znacznie niższym poziomie. Oczywiście ten trend nie przejdzie obok Ukrainy. Nie jest tajemnicą, że znaczne wsparcie dla ukraińskich cen borówek wynikało z realizowanych różnymi drogami dostaw do Rosji, ale teraz bardzo duże projekty dotyczące uprawy borówek są realizowane w Rosji i na Białorusi ”- mówi Andrij Jarmak.

Eksperci EastFruit potwierdzają również, że nowe projekty zakładania dużych przemysłowych plantacji borówki są ogłaszane nawet w tak odległych krajach jako Uzbekistan, w których owoce te były dotąd prawie nieznane.

„Półkula południowa w tym sezonie otrzymała już najniższą cenę borówek w historii. Jeśli w 2020 roku nie dojdzie do poważnych klęsk żywiołowych, wówczas w większości krajów Europy i Ameryki Północnej można również spodziewać się rekordowo niski poziom cen hurtowych tej jagody”, przewiduje ekspert FAO.
 

Podobne
Borówki
2020-02-05 13:57
Ukraina rozwija eksport borówek do UE
Ukraiński producent wyeksportował do UE 2 tysiące ton borówki wysokiej.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-29 09:00
Globalny rynek borówki wysokiej
Sytuacja na rynku borówki wysokiej w końcówce stycznia 2020 roku.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-28 15:49
Borówki zimą to towar ekskluzywny
Zimą borówki wysokie na rynek europejski, w tym do Polski, trafiają z daleka, co jest decydującym czynnikiem dla cen tych owoców w naszym hurcie i detalu. Ale nawet w tym okresie ceny bywają raz wyższe, raz niższe.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2020-01-20 12:00
Holandia – problemy w handlu borówką
„Za mało malin, za dużo borówek i spokojny rynek truskawek w Holandii”, mówi holenderski importer. A to oznacza problemy w sprzedaży borówek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.