Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2125 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny malin mogą przekroczyć 20 zł/kg w hurcie

  |   Źródło:
Już teraz na rynkach hurtowych za maliny trzeba płacić 18-20 złotych za kilo. Diametralna zmiana pogody i częste ulewy mogą doprowadzić do tego, że te owoce będą kosztowały ponad 20 zł.

Od początku sierpnia br. cena maliny deserowej (w dużym hurcie) wzrosła w wybranych regionach Polski nawet o ponad 70 procent – i to w ciągu zaledwie 3 tygodni. Przede wszystkim pogoda temu winna. Maliny nie lubią nadmiaru słońca i długotrwałych upałów. Teraz nastały chłodniejsze dni, co powinno poprawić kondycję malin i tym samym wpłynąć na obniżkę ich ceny.

Tyle, że ochłodziło się nagle i spadek temperatury jest wysoki, co nie jest korzystne, a wraz z ochłodzeniem pojawiły się ulewy. „Intensywne deszcze powodują gnicie krzewów. Silny wiatr potrząsa owocami, przez co one się urywają i spadają, natomiast brak słońca prowadzi do tego, że maliny przestają dojrzewać. To wszystko wpływa na niższy plon malin” - tłumaczy ogrodnik z Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie). „W tym roku plony są duże, więc nie ma problemu z pozyskaniem owocu. Problem jednak w tym, że to przeważnie nie jest malina najwyższej jakości”.

A skoro towaru o najlepszych parametrach jest mniej, to jego cena wzrasta. Maliny deserowe na rynkach hurtowych już niekiedy wynoszą 20 złotych za 1 kilogram. Tak jest chociażby aktualnie na podwarszawskich Broniszach, na giełdzie we Wrocławiu oraz tej w Kaliszu. Jeżeli pogoda się nie poprawi, to jeszcze na przełomie sierpnia i września cena tego owocu przekroczy 20 zł/kg.

Według prognoz, tegoroczne zbiory malin miały być znacznie, bo aż o 60 procent, wyższe od ubiegłorocznych. Pogoda jednak popsuła szyki. Całkiem więc możliwe, że powtórzy się sytuacja z zeszłego roku: wówczas ceny malin w sprzedaży hurtowej wynosiły nawet 26 zł za kilo.

Słowa kluczowe: malina

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.