Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1541 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Chiny – pogarsza się koniunktura na czosnek

Czosnek
  |   Źródło:
Chiny to wciąż światowy lider w produkcji czosnku, ale wygląda na to, że po latach tłustych, gdy spekulacje wypchnęły ceny czosnku na bardzo wysokie poziomy, teraz przyszły lata chude i o wiele gorsza koniunktura.

Chiny to światowa potęga w produkcji czosnku i w międzynarodowym handlu tym warzywem. W kraju tym zbiera się około 70 procent całego światowego czosnku. Główne obszary uprawy to rejon Qi, Zhong Mu, Jin Xiang, Pi Zhou, Lan Ling, Cang Shan. Pośród nich Jin Xiang znany jest jako "Ojczyzna Chińskiego Czosnku".

Jest to jednak stary obszar uprawy. Wiele nowszych obszarów założono w prowincji Henan Tamtejsza produkcja może sięgać nawet około 2 milionów ton." powiedział Liu Bingjie, producent czosnku z Henan i kupiec. "W tym roku ogólnie rzecz biorąc na rynku czosnku nie dzieje się dobrze, Nie tylko zresztą w Chinach. Jednak w szczególności handel czosnkiem w Yunnan i Syczuan wypada bardzo słabo. Czosnek jest prawie niesprzedawalny. Teraz ceny czosnku krajowego to zaledwie 50 procent ceny zeszłorocznej. Nie tylko w Chinach koniunktura na czosnek jest słaba. Źle jest także z eksportem do Birmy i Indii." dodaje chiński producent.

"W tym roku nowy sezon czosnkowy rozpocznie się w połowie sierpnia, a biorąc pod uwagę obecną sytuację, wydaje się być już rozstrzygnięte, że rynek nadal pozostanie w złej kondycji. Przewiduje się, że konkurencja będzie bardzo ostra. Powodem jest to, że podaż znów będzie przekraczała popyt. Ponieważ ten ostatni jest w zasadzie stały, głównym problemem jest wysoka podaż." dodaje Liu Bingjie.

"Czosnek z Henan  jest sprzedawany na rynki hurtowe i supermarkety w Guangzhou, na południe od Jangcy, do Pekinu, Shandong i wielu innych miast w Chinach. Jest również eksportowany do krajów Azji Południowo-Wschodniej, w tym Kambodży, Wietnamu. Trafia również na rynki krajów europejskich. Klienci Azji Południowo-Wschodniej koncentrują się bardziej na cenie, podczas gdy europejscy klienci zwracają większą uwagę na jakość."

Podobne
2018-05-15 12:02
Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach
W ciągu ostatniej dekady, ze względu właściwości aromatyczne jak i lecznicze zapotrzebowanie na czosnek w Europie stale rośle. Dyskonty  i sklepy wielkopowierzchniowe nadal często preferują tanie, białe odmiany czosnku z Chin, głównie ze względu na cenę. Jednocześnie rośnie popyt na czosnek czarny i wędzony. Wg. EUROSTAT w 2016 r. kraje Unii Europejskiej łącznie wyprodukowały ponad 333,7 tys. ton czosnku (wzrost o ponad 12,6% r/r), a wstępne dane wskazuj na dalszy wzrost produkcji w 2017 r. Natomiast w porównaniu do około 23 milionów ton produkcji światowej nie są to ilości znaczące. Największym producentem w Europie jest Hiszpania z produkcją ponad 274,7 tys. ton w 2017 r., następnie Rumunia, Włochy i Francja. W Polsce w 2016 r wyprodukowaliśmy ponad 16,1 tys. ton. Ze względu na uwarunkowania glebowe i klimatyczne szanse na zwiększenie ww. produkcji w Polsce są ograniczone - informuje Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
czytaj więcej
Czosnek
2018-05-09 10:00
Hiszpania chce redukcji kwoty na import czosnku z Chin
Hiszpańscy producenci czosnku domagają się od władz UE zmniejszenia kwoty na import czosnku z Chin. Jako powód wskazują Brexit, informuje portal www.freshplaza.com powołując się na vocesdecuenca.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-04-11 10:00
Eksport czosnku w 2017 r.
Bardzo duży wzrost eksportu czosnku w 2017 roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Import czosnku
2018-04-09 20:21
Import czosnku w 2017 r.
Rośnie import czosnku do Polski. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Czosnek
2018-03-19 20:01
Chiny niepewność w eksporcie czosnku
Przyszłość chińskiego eksportu czosnku jest niejasna, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.