Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1541 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Chiny – rekordowo tani czosnek

Czosnek
  |   Źródło:
Ceny czosnku w Chinach spadły do najniższego poziomu od dziesięciolecia, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.

Ceny czosnku w Chinach spadły, od początku 2017 roku do połowy roku 2018, z poziomu "szalonego" do "nędznego". Na niektórych obszarach produkcyjnych cena spadła do zaledwie 0,3 juana [0,04 USD, czyli około 0,15 zł] za 0,5 kg. Jest to najniższa cena czosnku od dziesięciu lat. A już przecież rozpoczął się nowy sezon sadzenia czosnku, ale czy na rynku w depresji jest w tym roku miejsce na jeszcze więcej czosnku?

Rozwój cen czosnku zmienia się w cyklach trzyletnich
Rozwój cen czosnku zamyka się w trzyletnich cyklach, ale ważne jest również spojrzenie na wielkość wahań wewnątrz cyklu. Ceny czosnku ostatnio nawet wzrosły, ale ten wzrost był ograniczony i trwał przez miesiąc. Ceny czosnku w Chinach byłaby teraz względnie stabilna, gdyby nie ekstremalne warunki pogodowe i ludzie spekulujący na rynku.

Nadmiar zapasów konserwowanego czosnku
Ogólna powierzchnia przeznaczona na produkcję czosnku w Chinach rosła co roku w latach 2014 - 2017. Areał ten osiągnął najwyższy poziom w 2017 roku, co spowodowało nadpodaż w sezonie letniej produkcji czosnku w 2018 roku. Podaż znacznie wówczas przekroczyła popyt. Wielu producentów czosnku w Shandong i Henan poniosło wielkie straty. To z pewnością miało wpływ na zachowanie producentów czosnku w tym roku.

Główne obszary produkcji czosnku weszły obecnie w jesienny sezon sadzenia, a gospodarstwa czosnkowe w Shandong, Henan i Hebei wykazują, choć w różnym stopniu, zmniejszenie powierzchni przeznaczonej na plantacje tego warzywa. Trudno przewidzieć, jak bardzo zmniejszyła się powierzchnia upraw, ponieważ kampania sadzenia jeszcze się nie zakończyła. Niektórzy rolnicy zdecydują się na uzupełnienie plantacji czosnku innymi uprawami, a prognozy dla całkowitej powierzchni przeznaczonej na uprawy czosnku w Chinach w kampanii jesiennej mówią o spadku, ale ograniczonym.

Ta całkowita powierzchnia przeznaczona na plantację czosnku powinna spaść o około 40 procent, by wrócić do poziomu z 2014 roku. Ponadto na rynku wciąż istnieje ilość 170 - 180 tysięcy ton czosnku zakonserwowanego (do długotrwałego przechowywania). Chiny wciąż cierpią z powodu nadmiernej podaży czosnku, a stopień, w jakim ta sytuacja ulegnie zmianie w przyszłym roku, zależy od tego, jak bardzo zmniejszy się powierzchnia przeznaczona na uprawy tego warzywa.

Podobne
Czosnek
2018-10-04 13:53
Hiszpania – dramatyczna sytuacja na rynku czosnku
Nowy sezon czosnku w Hiszpanii ma bardzo niekorzystny przebieg dla tamtejszych producentów tego warzywa, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-09-14 15:00
Chiny – rekordowe zapasy czosnku
To dopiero wstępne prognozy, ale wygląda na to, że zapasy czosnku w Chinach osiągnęły rekordowy poziom, o czym można wnioskować na podstawie informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-09-07 15:00
Hiszpania – większy areał upraw czosnku
W sezonie 2017/2018 wzrosła powierzchnia dedykowana uprawom czosnku w hiszpańskiej Andaluzji, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-06-27 14:56
Argentyna – kłopoty na rynku czosnku
W Argentynie wciąż jest do sprzedania czosnek z zeszłego sezonu, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com. A to oznacza, że całości zeszłorocznego zbioru tego warzywa nie uda się już sprzedać.
czytaj więcej
Czosnek
2018-06-18 10:00
Chiny – chaos na rynku czosnku
Chiński rynek czosnku znajduje się już od dłuższego czasu w wyraźnej depresji cenowej , a jest wielce prawdopodobne, że może być jeszcze taniej, wynika z informacji opublikowanych na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.