Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 2651 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cytryna dobra na jesienne dni

Cytryny
  |   Źródło:
Mamy jesień, dni robią się coraz krótsze, pogada jest coraz bardziej zdradliwa – słońce wcale już tak nie grzeje i nie trudno o infekcję. Warto się przed nią zabezpieczyć.

Jesienna pogoda bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Chłód, deszcze i wietrzna pogoda sprzyjają przeziębieniom i ogólnemu osłabieniu organizmów. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu organizmu przed skutkami niepogody i o wzmocnieniu organizmu przed nadchodzącą zimą.

W tym celu warto zaprzyjaźnić się z cytryną, która ma wiele właściwości zdrowotnych. Owoc ten wbrew panującej opinii, nie zawiera dużo witaminy C, w 100 jej gramach znajduje się zaledwie od 50 do 80 miligramów. Porównując ją np. do dzikiej róży, w której może znajdować się do 4000 mg, to naprawdę niedużo. Cytryna zawiera także tylko nieznaczne ilości witamin z grupy B: 0,05 mg witaminy B1, 0,04 mg B2, 0,2 mg B3, 0,11 mg B6, witaminę P, czyli rutynę oraz makroelementy: 0,4 mg żelaza i 0,1 mg cynku.

Mimo to iż cytryny nie zawierają zbyt dużych ilości witamin i mikroelementów mają one wiele właściwości zdrowotnych. Chronią organizm przed przeziębieniem dzięki udziałowi w biosyntezie kolagenu – podskórnej warstwy ochronnej, zabezpieczającej przed przenikaniem wirusów oraz wspomagając produkcję limfocytów. Pomagają przy leczeniu wszelkich infekcji płucnych oraz niwelują stany podgorączkowe. Mają właściwości bakteriostatyczne, a nawet bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Warto zatem regularnie spożywać cytryny w różnych postaciach – jako dodatek do lemoniady czy herbaty, a także jako naturalny i bardzo zdrowy sos do sałatek. Należy jednak unikać dodawania cytryn do bardzo gorących napoi, gdyż ich i tak niewielka zawartość witamin oraz właściwości zdrowotne ulegają uszkodzeniu.

W chwili obecnej na polski rynek trafiają pierwsze cytryny z Hiszpanii. Cytryny argentyńskie już się kończą, a tureckie są na polskim rynku tylko przez krótki okres czasu. Hiszpańskie cytryny są świeże, soczyste i warto sięgnąć po nie w sklepie.

Podobne
Cytryny
2013-10-22 16:41
Włochy: zbiory cytrusów w sezonie 2013/2014
Zbiory poszczególnych gatunków owoców cytrusowych będą w nadchodzącym sezonie wyższe od ubiegłorocznych o kilkanaście procent. Producenci są zadowoleni zarówno z wielkości jak i jakości zbiorów.
czytaj więcej
Cytryny
2013-10-21 09:21
Już są cytryny z Hiszpanii
Na polski rynek trafiają kolejne gatunki owoców cytrusowych z Hiszpanii. Niedawno pojawiły się pierwsze mandarynki, obecnie ofertę wzbogaciły także hiszpańskie cytryny.
czytaj więcej
Mandarynki
2013-10-17 10:34
Maroko: wysokie zbiory cytrusów
Maroko produkuje coraz więcej cytrusów, głównie mandarynek i pomarańczy. Biorąc pod uwagę wzrost nasadzeń tych gatunków to zapewne nie koniec wzrostu.
czytaj więcej
Mandarynki
2013-10-11 19:15
Syria: rośnie produkcja owoców cytrusowych
Produkcja owoców cytrusowych w Syrii w bieżącym roku będzie wyższa od ubiegłorocznej o około 14 proc. Rośnie także powierzchnia upraw cytrusów w tym kraju.
czytaj więcej
Cytryny
2013-10-11 17:05
Import cytryn do Polski w I półroczu 2013 roku
Największym dostawcą cytryn w I półroczu 2013 roku była Hiszpania. Kupiliśmy stamtąd prawie 3/4 wszystkich cytryn zaimportowanych w tym okresie ogółem.
czytaj więcej
Jabłka
2013-10-11 10:23
Ukraina: konsumenci preferują jabłka i cytrusy
Jak informuje Fruit-Inform Ukraińscy konsumenci spośród owoców najbardziej preferują jabłka oraz owoce cytrusowe. Pozostałe gatunki zajmują dalsze miejsca w rankingu najchętniej kupowanych owoców na Ukrainie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.