Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Czy ziemniaki unikną najgorszego?

2015-01-30 16:49

Krajowy rynek ziemniaków pozostaje w trudnej sytuacji. Podaż rodzimego ziemniaka wciąż jest daleko za wysoka na potrzeby (mało aktywnego) krajowego rynku. Na znaczący eksport nie ma widoków, a w dodatku coraz mocniej napiera import.

Pozytywem w tej sytuacji jest fakt, że udało się uniknąć najgorszego scenariusza, czyli kolejnej fali obniżki cen krajowych ziemniaków. Pisaliśmy o takim scenariuszu na łamach portalu fresh-market.pl. Że taka możliwość się rysowała, widać na naszym wykresie przedstawiającym zmiany średniej ceny ziemniaków w dużym hurcie na przestrzeni ostatnich lat.

Jak widać, póki co zamiast zniżki średnia cena nawet lekko się umocniła. To wpływ tego, że na rynku lepszym popytem cieszą się niektóre odmiany ziemniaka, jak Vineta czy Gala i w wielu rejonach kraju uzyskują one (przy odpowiedniej jakości) nieco wyższe ceny – na poziomie 4,00 – 5,00 zł za worek 15 kg. Ziemniaki mniej poszukiwanych odmian po staremu mają ceny na poziomi 2,00 – 3,00 zł za worek, a na rynku sporo jest słabego jakościowo towaru sprzedawanego nawet poniżej 0,13 zł/kg.

Kluczowe są tu jednak słowa „póki co”. Widać to również na wykresie. Możliwość obniżki nie została jeszcze zażegnana i będzie wisiała nad polskim rynkiem ziemniaka. Chyba, żę nastąpi zwrot w koniunkturze i ziemniaki podążą drogą kapusty białej, albo co najmniej marchwi. jednak to jest na razie dość mało prawdopodobne. Na przeszkodzie w handlu ze wschodem stoi ziemniak ukraiński, którego jest pod dostatkiem. Tu sytuację zmienić mogłaby ostra zima, której jednak ani widu, ani słychu.

Ziemniaki na Ukrainie drożeją. Ostatnio ceny producentów wzrosły tam do poziomu 2,25 – 2,50 hrywny/kg i do 3,00 hrywien/kg na Krymie. W dużej mierze „pociągnięte” wzrostem cen w Rosji. Ale to wciąż w przeliczeniu „tylko” 0,52 – 0,58 zł/kg i na Krymie 0,70 zł/kg.

Za to w Rosji ceny są znacznie wyższe – od 18,00 do 23,00 rubli/kg. To w przeliczeniu 0,95 – 1,21 zł/kg. Drogo, ale to rynek dla polskiego ziemniaka wciąż niedostępny. Nie dopisał jak na razie eksport do Rumunii. Choć i tam ziemniaki mają dość wysokie ceny – na poziomie 1 leja/kg, co w przeliczeniu daje 0,95 zł/kg. Ale popytu z Rumunii prawie nie ma.

Z drugiej strony widać wzrost nacisku na nasz rynek ze strony importu. Ziemniaki belgijskie oferowane są po 6,50 zł/worek 15 kg. I cieszą się cały czas znacznym wzięciem, bo kupujący chwalą ich jakość. To nie jest korzystna sytuacja dla polskich producentów. Na zachodzie Europy też jest tanio i tamtejsze firmy aktywnie szukają rynków zbytu za granicą. Dlatego do Polski trafiają nie tylko ziemniaki z Belgii, ale też z Niemiec. I to od 5,00 euro za tonę (plus transport). Oczywiście jest to ziemniak, który w Niemczech nie nadaje się do handlu na rynku warzyw świeżych. W ofertach eksporterów z Holandii takie ziemniaki handlowe mają ceny rzędu 2,50 – 2,65 euro/25 kg, czyli 0,10 – 0,11 euro/kg. Też niedrogo. jedyny ślad trendu zwyżkowego w krajach północno – zachodniej Europy to wzrost notowania ziemniaków do przetwórstwa na giełdzie Eurex. Tam transakcje futures z datą na kwiecień 2016 roku umocniły się z poziomu 35,13 funtów za tonę na 35,87 funtów za tonę. Ale to może być tylko chwilowe zaburzenie w trendzie spadkowym.

Do tego dochodzą jeszcze ziemniaki „młode” z Cypru, których na przykład na giełdę w Broniszach trafia całkiem sporo. Choć ich ceny nie są niskie, bo na poziomie 2,70 – 3,00 zł/kg, to też mają swych amatorów.

Reasumując – na polskim rynku ziemniaka jest ciasno i  z biegiem czasu nie robi się wcale luźniej. Wręcz przeciwnie przybywa ziemniaka importowanego. Na eksport, jak się wydaje, w obecnym sezonie nie można zbytnio liczyć. Stąd groźba głębszej zapaści cenowej wciąż jest aktualna.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE