Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2250 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

„Ekologiczne owoce bardzo potanieją”

  |   Źródło:
Producenci ekologicznych owoców na razie nie mają dużej konkurencji. „To się jednak może zmienić. Wtedy ceny naszych owoców pójdą mocno w dół” - przypuszczają.

„Mam plantację borówki. Uprawiam ją od 2003 roku. Wtedy jeszcze borówka nie była tak popularna w Polsce, jak dzisiaj. Kilka lat temu przestawiłem się na uprawę ekologiczną. Posiadam certyfikat. Panuje błędne przekonanie, że plantatorzy ekologiczni mogą znacznie więcej zarobić na swoich owocach niż ci konwencjonalni. Fakt, cena owoców jest wyższa, ale zbiory są niższe” - podkreśla plantator z Kujawsko-Pomorskiego.

Nasz rozmówca kontynuuje „Unia Europejska domaga się, aby ekouprawy zajmowały ¼ całej powierzchni upraw. Tymczasem w Polsce uprawy ekologiczne stanowią jedynie 3 procent powierzchni upraw, a nie wspomniane 25 procent. Jakieś 10 lat temu było jeszcze gorzej. Udział rynku owoców pochodzących z krajowych upraw ekologicznych wynosił mniej niż 0,1 procenta. W Polsce prawie w ogóle nie istniała sprzedaż hurtowa owoców z upraw ekologicznych. To było spowodowane słabym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Od 5-6 lat sytuacja się zmienia. Moda na to, co ekologiczne, przyszła z Zachodu. Tak, jak nie podoba mi się nasze naśladownictwo Zachodu, tak w tym przypadku jestem zadowolony. Borówki ekologiczne z roku na rok stają się popularniejsze. U mnie ich sprzedaż wzrasta średnio o 5 procent sezon do sezonu”.

Dodaje jednak „Skoro będziemy dążyli do tego, aby sprostać unijnym wymaganiom i osiągnąć 25 procent upraw ekologicznych, to przybędzie rolników oraz plantatorów ekologicznych. Dla dotychczasowych plantatorów to niedobrze. Wtedy ceny naszych produktów się obniżą, to dotyczy wszystkich owoców, w tym borówki, jabłek, malin. To dlatego, że wzrośnie konkurencja, a skoro konkurencja wzrasta, to ceny idą w dół”.

Słowa kluczowe: ekologiczne owoce

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.