Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Globalny rynek czosnku

Ceny płacone za chiński czosnek ostatnio bardzo się wahały. Obecnie są one wysokie, a to ma wpływ na rynek europejski. Warto zauważyć, że czosnek uprawiany w Europie zyskuje coraz większą popularność na wielu rynkach europejskich, ponieważ konsumenci szukają przyjaznej dla środowiska alternatywy dla czosnku chińskiego. W USA import z Chin został mocno dotknięty wzrostem stawek celnych, co zwiększyło popyt na krajowy czosnek. Zadowolone z przebiegu kampanii czosnkowych są też Meksyk i Peru.

Holandia: Czosnek w Chinach jest droższe niż to, co możemy zrobić tutaj

Według importerów w Holandii, sprzedaż czosnku jest dość stabilna. W wyniku wprowadzenia systemu licencjonowania napływ czosnku się ustabilizował, ale wysoka cena w Chinach ma wpływ na rynek. Importerzy twierdzą, że cena czosnku w Chinach jest wyższa niż to, co można żądać na rynku miejscowym. Według nich jest to wynik czystych spekulacji, ponieważ chłodnie są pełne. Cena sprzedaży czosnku wynosi obecnie od 18 do 23 euro. Okres od początku listopada do połowy grudnia jest tradycyjnie pracowity, jeśli chodzi o sprzedaż czosnku, i często dotyczy to również okresu od połowy stycznia.

Niemcy: Oczekiwany niewielki szczyt sprzedaży i wczesne rozpoczęcie sezonu egipskiego

Niemieccy importerzy czosnku są bardzo zadowoleni z obecnej sprzedaży. „Oczekiwany jest niewielki wzrost sprzedaży w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia”, powiedział importer. Holenderskie produkty będą oferowane do początku stycznia. Jednak ze względu na brak podaży cena znacznie wzrasta i oczekuje się, że przejście na produkty egipskie nastąpi wcześniej niż zwykle.

Przewiduje się też, że towary hiszpańskie będą eksportowane do Niemiec do maja/czerwca, po czym natychmiast importerzy przestawią się na nowe hiszpańskie zbiory. Również tutaj mówi się o niedoborach i znacznym wzroście średnich cen hurtowych.

Oprócz wyżej wymienionych dostawców to Chiny pozostają jednym z głównych graczy na światowym rynku czosnku. „Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na lokalne alternatywy przyjazne dla środowiska, europejskie produkcje zyskują na popularności kosztem chińskich towarów. Z tego powodu mamy również coraz więcej i więcej czosnku pochodzenia niemieckiego. Biorąc pod uwagę ogólnie doskonałą jakość produktu i wsparcie ze strony konsumentów, spodziewam się również stopniowego wzrostu w tym segmencie w nadchodzących latach ”, mówi handlowiec.

Francja: Wolumeny dostępne do marca

Na rynku krajowym nadal dostępny jest rodzimy czosnek. Niektórzy dostawcy będą mogli go oferować do marca włącznie. Podobnie jak inne kraje europejskie, Francja ma problemy z jakością. Popyt jest dobry, głównie ze względu na fakt, że supermarkety i hurtownie są coraz bardziej zainteresowane francuskim czosnkiem i dopóki dostępne będą zapasy, będą nadal kupować ten czosnek. Sadzenie nowego czosnku zostało nieco opóźnione przez stałe opady w listopadzie. W rzeczywistości niektórzy hodowcy nadal pracują nad sadzeniem.

Hiszpania: Lepszy sezon niż w ubiegłym roku

Hiszpański zbiór czosnku zakończył się pod koniec sierpnia. Łącznie zebrano 280 000 ton. Powierzchnia została zmniejszona o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Było to szczególnie widoczne w regionie Kastylia-La Mancha, gdzie uprawia się większość hiszpańskiego czosnku.

Wielu producentów uprawy zmalały po dramatycznym sezonie 2018 roku. Sezon ten charakteryzował się wyjątkowo niskimi cenami i problemami z jakością. Deszcze w maju 2018 roku mocno odbiły się na jakości wczesnych zbiorów z Andaluzji i fioletowego czosnku z Kastylii-La Manchy, które zostały zebrane w czerwcu. W tym roku jakość jest lepsza, ponieważ pogoda w okresie zbiorów pozostała sucha.

Wysokie ceny chińskiego czosnku i lepsza jakość czosnku hiszpańskiego doprowadziły do ​​lepszej sytuacji rynkowej przy akceptowalnych cenach, mimo że nie odzwierciedlają one jeszcze dokładnie dobrej jakości produktu. Hiszpańscy eksporterzy nie rozumieją, dlaczego hiszpański czosnek jest w Europie tańszy niż czosnek z Argentyny czy Chin. „Podnoszenie cen wydaje się niemożliwe. Ma to związek z dwiema rzeczami. Z jednej strony wielu producentów spieszy się ze sprzedażą czosnku ze względu na złe doświadczenia z ubiegłego roku. Z drugiej strony duzi dystrybutorzy mają ogromną siłę przetargową. Podaż hiszpańskiego czosnku jest bardzo rozłożona. A to w połączeniu z pojawieniem się nowych, niedoświadczonych hodowców utrudniło wzrost cen czosnku”- mówi rzecznik stowarzyszenia producentów czosnku.

Na początku tego roku Brazylia nie mogła narzucić wyższych stawek importowych na czosnek z Hiszpanii i innych krajów europejskich. W rezultacie Brazylia jest nadal największym rynkiem Hiszpanii poza Europą. Hiszpański eksport czosnku wzrósł o 10 procent dzięki nowym rynkom zamorskim, takim jak Kanada i USA. Perspektywy wskazują na wyczerpanie zapasów ze zbioru 2019 zanim nowe zbiory z 2020 roku pojawią się na rynku.

W Andaluzji i Kastylii-La Mancha wysiano już biały i fioletowy wiosenny czosnek. Fioletowy czosnek jest teraz wysiewany w Kastylii-La Mancha. Trwa to do połowy lutego. Ceny dzierżawy gruntów są bardzo wysokie, co opóźnia powiększanie areału. Wygląda na to, że areał pozostanie stabilny w przyszłym roku.

Włochy: Małe zbiory i wysokie ceny

W tym roku nie ma dużo włoskiego czosnku, a ceny są wyższe niż w 2018 roku. Główne obszary produkcji to Emilia-Romagna, Veneto, Kampania, Sycylia i Abruzja.

„Ceny czosnku są o około 20 procent wyższe niż w ubiegłym roku. Hiszpania jest ważnym graczem na rynku włoskim. Zasadniczo jakość i ilości są zadowalające i niewiele różnią się od poprzednich lat. Średnia cena na rynku hurtowym wynosi około 2,30 euro za kilogram, ale różni się w zależności od odmiany. Uderzającym osiągnięciem jest to, że wprowadzono zrównoważone innowacje w dziedzinie opakowań”- mówi handlowiec z Abruzji.

Agronom z Basilicata mówi, że ma do czynienia z 15 procentowym spadkiem produkcji. „Jest to spowodowane problemami klimatycznymi, z którymi mieliśmy do czynienia na wiosnę”.

Według innego przedsiębiorcy perspektywy dla Europy nie są dobre. „Rynek europejski jest w zapaści. Zapotrzebowanie jest niskie, istnieje wiele różnych krajów na rynku i jest dużo w chłodniach. Liczymy na ożywienie na rynku, dzięki czemu obecne zapasy zostaną sprzedane, zanim nowe zbiory pojawią się na rynku w maju lub czerwcu.”

Ukraina: Wolumeny stale rosną

Areał czosnku rośnie z roku na rok na Ukrainie. „To krótki sezon, ponieważ czosnek jest na rynku od sierpnia do listopada. Od października do lipca na półkach znajduje się głównie chiński czosnek. Wynika to głównie z braku dobrych miejsc do przechowywania w naszym kraju”, mówi eksporter.

Według eksportera czosnek ukraiński ma duży potencjał. „Ma silny smak i duże ząbki (4-6 ząbków na główkę)”. Największymi rynkami dla Ukrainy są kraje bałtyckie i Białoruś. Mniejsze ilości są również sprzedawane do Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

To był trudny sezon dla Ukraińców, ponieważ rozmiary były niewielkie. Niektóre firmy dostrzegły w tym okazję, ponieważ mały czosnek doskonale nadaje się do celów przemysłowych.

Chiny: wahania cen

Nowy czosnek pojawił się na rynku w czerwcu tego roku. W ostatnich miesiącach cena bardzo się wahała. Na początku sezonu ceny były wysokie, ale potem znowu spadły, by ponownie osiągnąć wysokie poziomy w październiku. Perspektywa jest taka, że ​​ceny spadną ponownie w nadchodzących miesiącach, w miarę wzrostu podaży na rynku. Jednak cena jest wciąż wyższa niż w ubiegłym roku.

Sezon czosnkowy osiąga szczyt w okresie Bożego Narodzenia i chińskiego Nowego Roku. Zapotrzebowanie na chiński czosnek jest obecnie wysokie, co również powoduje wzrost cen. Ponieważ obecnie istnieje także większa podaż na rynku Ameryki Łacińskiej, chińskie firmy bardziej koncentrują się na rynku europejskim, azjatyckim i afrykańskim, a także na Bliskim Wschodzie.

Meksyk: Dobry sezon ze wspaniałymi nagrodami

Czosnek jest uprawiany we wszystkich częściach Meksyku. Okres zbiorów różni się w zależności od regionu. Cały sezon trwa od marca do lipca, a głównymi odmianami są fioletowy czosnek, biały czosnek, chiński fioletowy czosnek i wczesny czosnek kalifornijski. Warunki pogodowe były w tym roku dobre, a zbiory rozpoczęły się na czas. W porównaniu z poprzednimi latami Meksyk przeprowadził bardzo dobrą kampanię, z dobrymi cenami zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowym, głównie dlatego, że nie nastąpiło nasycenie rynku. Jakość była lepsza niż zwykle, a wolumeny również wzrosły. Średnio wydajność wynosiła około 14 000 kg na hektar. Czosnek jest uprawiany na około 6500 hektarach w całym Meksyku. Stan Zacatecas, który ma 3000 hektarów poświęconych chińskiemu purpurowemu czosnkowi, dostarcza największe ilości. Największymi konkurentami dla Meksyku są Chiny, Hiszpania i USA.

Peru: Niedobór dużych rozmiarów i możliwości w USA

Peruwiański sezon czosnkowy trwa od października do stycznia. Zbiory rozpoczęły się w tym roku na czas i poszły dobrze. Większość czosnku zbiera się w listopadzie. Pod względem wolumenu był to normalny sezon, ale rozmiary okazały się w tym roku mniejsze niż zwykle, mówi handlowiec. „Brakuje dużych rozmiarów. Rynki takie jak Australia i Nowy Jork wymagają dużych rozmiarów i ich dostarczenie było trudne. Wydaje się, że nie ma konkretnego powodu dla mniejszych rozmiarów. Może nasiona nie były tak dobre jak w poprzednich latach. Nie jest to konsekwencja warunków pogodowych, które były dobre w tym roku”.

Ze względu na wysokie cła przywozowe na chiński czosnek USA są teraz bardziej otwarte na innych dostawców. „Eksport do USA rośnie, ale nie do przytłaczającego poziomu dla Peru. Rynek amerykański wymaga głównie białego czosnku, który pochodzi przeważnie z Chin, Argentyny i Hiszpanii. Kraje takie jak Peru, Egipt i Meksyk dostarczają głównie czosnku purpurowego, który nie sprzedaje się tak dobrze w USA”.

Stany Zjednoczone: Duży wpływ stopy cła na chiński czosnek

W maju, po wzroście taryfy importowej na chiński czosnek z 10 do 25 procent, sytuacja na rynku czosnku w Ameryce Północnej nieco się zmieniła. Zapotrzebowanie na kalifornijski czosnek jest ogromne. „Co tydzień popyt jest o 10–20 procent wyższy niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku” - mówi handlowiec. „Popyt rośnie od lipca. Początkowo był o 4-6 procent wyższy niż w ubiegłym roku, ale we wrześniu i październiku odsetek ten szybko wzrósł. ”Oczekuje się, że rynek będzie napięty na początku 2020 roku. W Stanach Zjednoczonych rośnie popyt na ekologiczny czosnek.

Argentyna właśnie rozpoczęła wysyłkę czosnku do USA. Mówi się, że zbiory są o 30 procent niższe niż w ubiegłym roku. Tymczasem Hiszpania wysyła również czosnek ze swoich chłodni. Pytanie brzmi, czy kraj będzie mógł nadal dostarczać czosnek do rozpoczęcia nowych zbiorów w maju 2020 roku. Handlowcy mają taką nadzieję, ponieważ Kalifornia nie ma wystarczającej ilości, aby zaopatrzyć cały kraj. Peru i Chile również eksportują niewielkie ilości do USA.

Pomimo wzrostu stawek celnych importu, ilość chińskiego czosnku na rynku amerykańskim obecnie rośnie. Chińczycy wysyłają dużo przed Chińskim Nowym Rokiem. Po tej uroczystości eksport zatrzymuje się na prawie miesiąc. Chiński Nowy Rok odbędzie się 25 stycznia.

Ze względu na duże zapotrzebowanie na czosnek ceny są dobre. Inwestor oczekuje jeszcze dalszego wzrostu w nadchodzącym kwartale. Ceny świeżego importowanego czosnku wahają się między 40 a 50 USD.

Australia: Produkcja gwałtownie rośnie

Australia jest tylko małym producentem czosnku. W sezonie, który zakończył się w czerwcu 2018 roku, zebrano łącznie 2246 ton o wartości 15,6 mln USD. 90 procent z tego sprzedano na rynku świeżych, kolejne 5 procent trafiło do przemysłu, a 5 procent trafiło na eksport. Produkcja rośnie. Tym razem wolumen był o 26 procent wyższy niż w poprzednim roku.

W tym samym roku Australia importowała 12 224 ton czosnku, głównie z Chin i Hiszpanii. Kraj wyeksportował tylko 118 ton. Australia dostarcza pięć różnych odmian z dwóch obszarów uprawy: Queensland's Lockyer Valley i Victoria's Sunraysia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE