Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »  Holandia – ponure nastroje na rynku kapusty

Holandia – ponure nastroje na rynku kapusty

Kapusta
  |   Źródło:
Nastroje na holenderskim rynku kapusty są ponure, czytamy na portalu www.freshplaza.com.

Czy bieżący sezon kapusty można już przekreślić? Tempo sprzedaży białej kapusty na rynku holenderskim, jak też i niemieckim, jest teraz typowe dla tej fazy sezonu, ale towaru na rynku jest bardzo dużo i trudno się wcisnąć ze swoja ofertą. "Cały sezon kapusty był ponury i będzie go można spisać na straty, jeśli nic się nie zmieni. Nie ma niedoborów na rynku, więc nikt nie płaci dobrze, a to popyt ostatecznie decyduje o cenie", mówi Jan Bakker z Bakker AGF.

Duża biała kapusta kosztuje 0,05 euro za kg, podczas gdy mniejsze rozmiary osiągają ceny około 0,23 euro za kg. Ten sam scenariusz obowiązuje dla kapusty czerwonej. Jan nie spodziewa się, że sytuacja do końca sezonu się poprawi. "Nawet jeśli sprzedaż miałaby wystartować, to nie uratuje sezonu, kiedy w regionach wokół Morza Czarnego zaczyna się robić coraz cieplej i kapusta zaczyna tam rosnąć w przyspieszonym tempie." Wczesna kapusta, chociaż generalnie bardziej miękka, jest przeznaczone dla Rosji i północnych części Europy Wschodniej."
 

Holenderska biała kapusta jest uprawiana przede wszystkim na rynek eksportowy. W porównaniu do krajów, w których jest to naprawdę ważny produkt, Holandia jest małym producentem, wyjaśnia Jan. Ogromne ilości kapusty uprawiane są w krajach Europy Wschodniej. Dzięki dobrym wynikom z poprzedniego sezonu Holandia wciąż jest w grze. "Niestety, dla producentów, muszą oni nadal inwestować w biznes, aby utrzymać go na powierzchni. Dla nas, jako handlowców, wszystko się zmienia, ale nie możemy kontynuować bez rolników".

Lepszą sytuacje w tym sezonie mają producenci specjalizujący się w kapuście stożkowej. "W porównaniu z kapustą białą jest to niewielki produkt, a kapusta stożkowej jest specjalną uprawą, a także jest przechowywana w specyficzny sposób: w komorach chłodniczych z niska zawartością tlenu, zamykanych po zapakowaniu towaru. Daje to dłuższy okres przydatności do spożycia, a na to jest zapotrzebowanie".

Podobne
Kapusta
2018-03-08 10:00
Ukraina – ceny kapusty znów w górę
Od początku bieżącego tygodnia kapusta biała na Ukrainie zdrożała prawie o jedną czwartą, podaje portal www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Kapusta czerwona
2018-03-06 10:00
Jakie są szanse na wzrost cen czerwonej kapusty?
Sytuacja na hurtowym rynku czerwonej kapusty nie jest, oględnie mówiąc, dobra. Jakie są szanse, że jeszcze się poprawi?
czytaj więcej
Kapusta biała
2018-02-28 13:20
Kapusta biała – przewidywania się potwierdziły
Potwierdziły się nasze przewidywania sprzed dwóch tygodni co do kierunku zmian sytuacji cenowej na hurtowym rynku białej kapusty. A co będzie dalej?
czytaj więcej
Kapustne
2018-02-22 10:00
Globalny areał kapustnych to 4,5 mln ha
Szacuje się, że powierzchnia upraw warzyw kapustnych na całym świecie to 4,5 mln hektarów, informuje portal www.freshplaza.com. O uprawie tych warzyw dyskutowano na konferencji w St-Pol-de-Léon, we Francji.
czytaj więcej
Komentarze
2018-03-09
Ogłoszenia proszę zamieszczać w dziale ogłoszeń, nie w komentarzach.
2018-03-08
Sprzedam kapuste tanio. Pisac na fb. Martyna Wolak
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.