Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1410 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia: czerwona cebula w górę?

Cebula
  |   Źródło:
Wygląda na to, że na holenderskim rynku czerwona cebula zaczyna radzić sobie lepiej niż żółta.

Podczas gdy rynek cebuli żółtej musi sobie radzić ze zmianą sytuacji w Europie (wzrost produkcji, rosyjskie embargo) i sezonowym spadkiem eksportu do Afryki Zachodniej, to rynek cebuli czerwonej zmierza w prostej linii do góry. Od zbiorów do stycznia ceny czerwonej cebuli sięgnęły dna. Jednak potem od niego się odbiły i uformowały wyraźny trend wzrostowy.

Rynek cebuli coraz wyraźniej się fragmentaryzuje i szuka możliwości rozwoju w specjalizacji na rynkach takich jak cebula żółta, czerwona, czosnek i szalotki. W segmencie cebuli  żółtej mamy w Holandii niemal nadpodaż. Mamy też tam do czynienia z bardzo dużą konkurencją firm sortujących i eksporterów. Łatwiej, pod względem konkurencji, jest obecnie działać w niszach, takich jak segment czerwonej cebuli. Ale w segmencie tym trzeba mieć dobry plan sprzedaży. Cebulę żółtą zawsze gdzieś można sprzedać. Z czerwoną jest trudniej. Ale kiedy już firma pozyska odbiorców, to funkcjonowanie firmy jest prostsze niż na bardziej zatłoczonym rynku cebuli żółtej.

Jeśli chodzi o jakość holenderskiej cebuli w tym sezonie jest znacznie lepiej niż w poprzednich latach, i to zarówno w kolorze czerwonym, jak też żółtym.

Aktualna cena czerwonej cebuli na holenderskim rynku to około 0,25 euro/kg za cebulę pakowaną kalibru 60/80. Popyt na czerwoną cebulę jest dobry, a rynek jest zbalansowany pod względem popytu i podaży. Tradycyjnie trudniej sprzedać jest mniejsze kalibry. Do tego stopnia, że są dni na giełdach cebulowych, gdy nie ma nawet notowań cenowych dla drobniejszej czerwonej cebuli.

Jeśli chodzi o cebulę żółtą, to holenderski rynek wszedł właśnie w tę fazę sezonu, w której musi przerzucić środek ciężkości z rynku afrykańskiego na rynek europejski. Jest to dużym wyzwaniem z powodu rosyjskiego embarga. Sama Wielka Brytania nie wystarczy. Dlatego nastroje są dość pesymistyczne, a ceny to odzwierciedlają. Są jednak też i optymiści uważający, że ceny jeszcze nieco odbiją w górę. Wskazują oni na rosnący popyt takich rynków, jak Kraje Bałtyckie, Skandynawia czy kraje z południowego wschodu Europy.

Podobne
Cebula
2015-02-02 10:00
Holandia – pesymizm zdominuje rynek cebuli?
Sprawdź, co się dzieje na hurtowym rynku cebuli w Holandii. Jakie są nastroje wśród producentów i eksporterów?
czytaj więcej
Cebula
2015-01-26 10:00
Holandia – po ile cebula?
Sprawdź, co się dzieje na hurtowym rynku cebuli w Holandii. Jakie są nastroje wśród producentów i eksporterów?
czytaj więcej
Cebula
2015-01-22 15:00
Nadciąga czas cebuli?
Co dalej z cenami cebuli? To pytanie często powtarzane zarówno wśród producentów, jak też i handlowców z branży. Jakie są szanse a jakie zagrożenia na cebulowym rynku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.