Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2890 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Importerzy boją się kupować arbuzy z płd. półkuli

Arbuzy
  |   Źródło:
Handel arbuzami w okresie zimowym jest na polskim rynku ograniczony. Trudno znaleźć importera, który sprawdza te owoce.

Polscy konsumenci przyzwyczajeni są do sezonowości w dostępie do arbuzów. Sezon na te owoce trwa zazwyczaj od maja do września. W tym okresie, w polskich sklepach królują owoce z południowej Europy, między innymi z Hiszpanii, Włoch, Grecji czy Rumunii, a także od naszych wschodnich sąsiadów – z Ukrainy. Są one wówczas bardzo tanie – ceny oscylują w granicach 1,00 – 2,00 zł/kg, a ich podaż naprawdę wysoka.

Zimą arbuzy także mogłyby się znaleźć w polskich sklepach, jednak importerzy obawiają się ich zakupu. W miesiącach zimowych trzeba by było sprowadzać bowiem drogie arbuzy pochodzące z półkuli południowej, między innymi z Brazylii czy Gwatemali, a to już przedsięwzięcie mocno ryzykowne.

Polacy przyzwyczajeni są do tanich i wszędzie dostępnych arbuzów, a import tych owoców z tak daleka generowałby na tyle duże koszty, że konsument mógłby nie decydować się na ich zakup.

Obecnie na holenderskim rynku arbuzy importowane z krajów południowej hemisfery oferowane są, przez tamtejszych importerów, w cenach 0,80 – 0,90 euro/kg i są to ceny FOT, tak więc po doliczeniu wszystkich kosztów związanych z transportem do Polski i dołożeniu marży własnej, cena takich arbuzów na polskim rynku dochodziłaby w hurcie do 5,00 – 5,50 zł/kg.

Na pytanie, zadane polskim importerom, dlaczego nie mają w ofercie arbuzów, odpowiadali zgodnie, że jest to towar za drogi, a handel nim byłby zbyt ryzykowny.

Podobne
Produkcja i eksport hiszpańskich arbuzów
2014-01-10 12:28
O 30 proc wzrósł eksport arbuzów z Hiszpanii
W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku łączna wartość wyeksportowanych z Hiszpanii arbuzów wzrosła o przeszło 30 proc. wobec analogicznego okresu roku 2012.
czytaj więcej
Arbuzy
2013-09-04 14:12
Arbuzy wreszcie bardzo tanie
Popyt na arbuzy powoli spada. Polacy przestawiają się z diety letniej na jesienną. Paradoksalnie obecnie owoce te można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie.
czytaj więcej
Arbuzy
2013-08-13 16:48
Skąd importujemy najwięcej arbuzów?
Arbuzy to jedne z najpopularniejszych owoców sezonu letniego. Ich import prowadzony jest praktycznie tylko w okresie od czerwca do września. A skąd importujemy najwięcej arbuzów?
czytaj więcej
Arbuz - jak wybrać najlepszy owoc?
2013-08-08 09:34
Jak wybrać arbuz?
Skąd mieć pewność, że arbuz, który wybieramy, jest dojrzały, świeży i zawiera prozdrowotne składniki? - podpowiada wp.pl.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.